Інтерлейкін-6 (IL-6)
1740 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми:
- Українська — Інтерлейкін-6
- Російська — Интерлейкин-6
- Англійська — Serum interleukin-6
Методи дослідження: Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Одиниці виміру: пг/мл
Біоматеріал: Венозна кров
Інтерлейкін-6 (ІЛ-6, IL-6) — білкова сполука, яка входить до групи цитокінів. Пептидні молекули цитокіни регулюють запальні реакції в організмі. До завдань протизапальних білків входить стимуляція або пригнічення росту клітин, оцінка виживаності, диференціювання і програмована загибель клітинних елементів.
Концентрація інтерлейкіну-6 в крові підвищується у відповідь на травму, гостре запалення або інфекцію. Біологічна роль інтерлейкіну-6 — активація імунної системи та відновлювальних механізмів. При надлишковій продукції цитокіну відбувається пошкодження тканин на фоні аутоімунної реакції.
Навіщо здавати аналіз на IL-6
Щоб своєчасно виявити приховані запальні процеси в організмі, потрібно визначити інтерлейкін-6 (ІЛ-6). Білок бере участь в імунній відповіді та допомагає діагностувати інфекційні, онкологічні, аутоімунні захворювання. Виявлення порушень у роботі організму на ранній стадії дає змогу вчасно розпочати лікування та досягати найкращих терапевтичних результатів.
Цитокіни виробляються у відповідь на проникнення в організм патогенів, передають сигнали іншим клітинам імунної системи, формуючи, координуючи та спрямовуючи імунну відповідь. Інтерлейкіни підтримують зв’язок між імунною системою та іншими системами організму. Навіщо здавати аналіз ІЛ-6:
- Оцінка тяжкості запальних процесів.
- Діагностика бактеріальних інфекцій та сепсису.
- Контроль перебігу аутоімунних та хронічних захворювань запального характеру.
- Виявлення ризику ускладнень при COVID-19 та інших інфекціях.
Патогенез запального процесу в гострій фазі перебігу передбачає відповідну реакцію імунної системи. Активація імунітету супроводжується збільшенням кількості клітин — моноцитів і макрофагів, які продукують інтерлейкін. Вміст ІЛ-6 у крові підвищується також унаслідок підвищеної активності фібробластів — клітин, які відтворюють і оновлюють колагенові волокна, що утворюють сполучну тканину. Під час отримання травми, опіку або запалення дія фібробластів спрямована на відновлення пошкоджених тканин і загоєння ран.
Показання до дослідження
Інтерлейкін 6 — це своєрідний маркер гострого запалення, який показує наявність патологічних процесів в організмі. Підвищення рівня відбувається на ранніх стадіях перебігу до появи вираженої клінічної картини, що дає змогу оперативно реагувати на розвиток захворювань. Прискорена продукція інтерлейкіну-6 характерна для станів:
- Травматичні ушкодження тканин.
- Бактеріальні інфекції, сепсис.
- Гіпоксія.
Основна функція ІЛ-6 — активація С-реактивного білка, гаптоглобіну та інших білкових сполук, що зменшують ушкоджувальну дію на клітини та перешкоджають росту бактерій. Під впливом інтерлейкіну прискорюється вироблення лейкоцитів у тканинах кісткового мозку. Зростання значень цитокіну спостерігається при локальних запаленнях, наприклад, розвитку інфекції в зоні імплантованого суглоба. Порівняно з С-реактивним білком інтерлейкін-6 має більшу діагностичну цінність при виявленні патологій. Показання до аналізу:
- Підвищення показників температури тіла без очевидних причин.
- Моніторинг стану за наявності хронічних запальних процесів.
- Контроль лікування цитокінами, імуносупресорами.
Лікар призначає дослідження для уточнення діагнозу і контролю терапії хронічних, аутоімунних хвороб, бактеріальних інфекцій. Які патології виявляють за допомогою аналізу на IL-6:
- ревматоїдний артрит;
- хвороба Бехтерева;
- панкреатит гострого перебігу;
- виразковий коліт хронічного перебігу;
- хвороба Крона;
- червоний вовчак;
- саркома Капоші;
- злоякісні пухлини.
Норма інтерлейкіну 6 становить 7 пг/мл. Перевищення показника є приводом запідозрити запальний процес. Високі показники ІЛ-6 у сироватці зумовлюють підвищений ризик смертності у відділенні інтенсивної терапії.
Підготовка до дослідження
Щоб отримати достовірну інформацію про вміст ІЛ 6 у крові, потрібно правильно підготуватися до дослідження. Для тестування використовують венозну кров. Забір зразка матеріалу виконують зазвичай вранці. Необхідно дотримуватися режиму голодування — 8-12 годин. Заборонено вживання соків, молока, газованих та інших напоїв. У разі спраги можна випити негазовану воду. Інші правила:
- Виключити фізичне та психоемоційне напруження.
- Відмовитись від вживання алкоголю за 24 години до здачі аналізу.
- Зменшити вплив стресу.
- Уникати жирної їжі за 24 години до дослідження.
- Утриматися від тютюнопаління за 30 хвилин до забору крові.
Якщо дослідження проводять для контролю лікування і важливі показники в динаміці, краще здавати кров в один час доби. Не рекомендується проводити діагностику відразу після фізіопроцедур та інших медичних процедур.
Як проводиться аналіз
Щоб зробити аналіз, потрібно прийти в МЦ “Меділабс” у Вінниці, де кваліфікований персонал виконає забір біоматеріалу для дослідження. Потім зразок надсилається в лабораторію. Термін отримання результату — до 2 днів. Розшифровку надає лікар. Адреси “Меділабс”:
- вул. Матроса Кішки, 10Г;
- вул. Марії Литвиненко-Вольгемут, 5;
- вул. Замостянська, 19.
Для пацієнтів клініки доступний запис за телефоном або в режимі онлайн.
Розшифровка результатів
Висновок лабораторії не слід розглядати, як діагноз. Результат розшифровує лікар з урахуванням інших діагностичних досліджень і клінічних проявів. Якщо інтерлейкін 6 підвищений, можливі такі причини:
- важкі інфекції;
- онкологічні хвороби;
- місцеві запальні реакції після оперативного втручання;
- патології печінки (цироз, гепатит)
Підвищення показників цитокіну часто вказує на аутоімунні процеси — червоний вовчак, ревматоїдний артрит, васкуліт, хвороби Бехтерева і Крона, склеродермію, виразковий коліт. Інші ймовірні причини підвищеного рівня — рак, ожиріння, стрес. Значне збільшення показників вказує на сепсис або цитокіновий шторм — потенційно небезпечні для життя стани.
Пов'язані дослідження
Підвищення рівня цитокіну відбувається на фоні запальних процесів в організмі. Щоб отримати розгорнуту клінічну картину і підвищити точність діагностики, доцільно проводити аналіз на інтерлейкін-6 у комбінації з іншими дослідженнями:
- Кальпротектин у калі.
- Загальне дослідження крові з виділенням ретикулоцитів та лейкоцитарної формули.
- С-реактивний білок (маркер запалення).
- Ревматоїдний фактор.
- Інтерлейкін-1.
- Фактор некрозу пухлини.
- Феритин (фактор запасу заліза).
- D-димер (для оцінки ризику тромбозу).
Комплексне обстеження призначають у разі підозри на запальні процеси тяжкого перебігу.
Часті питання
Чи може прийом ліків вплинути на результат аналізу?
Що означає підвищені показники IL-6?
Якщо значення інтерлейкіну підвищене, в організмі розвивається запальний процес. Для уточнення діагнозу потрібно звернутися до лікаря.
До якого лікаря звернутися при підвищенні показників IL-6?
Як часто слід робити аналіз IL-6?
Доцільно зробити аналіз при погіршенні самопочуття без очевидних симптомів і причин.