2025 Простат-специфічний антиген вільний (f-PSA)

Вартість — 140 грн.; термін виконання — 1 робочий день.

Одна з найважливіших діагностичних ознак захворювань передміхурової залози.

ПСА – речовина білкової природи, що виділяється клітинами передміхурової залози. Функція ПСА в нормі полягає в розрідженні сперми після сім’явипорскування. Велика частина ПСА виводиться з організму чоловіка спермою, проте дуже незначна частина його потрапляє в кров, що визначається за допомогою тестів. ПСА може знаходиться в крові як у вільному вигляді, так і в зв’язаному.

ПСА є специфічним маркером (показником) органу, а не маркером, пов’язаним з будь-якою конкретною хворобою передміхурової залози. Покладаючись на найсучасніші дослідження, щорічне визначення рівня ПСА у чоловіків доцільно починати 3 45-річного віку.

Підвищення рівня ПСА за наявності інфекції і/або запального процесу у простаті обумовлено збільшенням судинної проникності і пошкодженням епітелію. Підвищення рівня ПСА спостерігається при ДГПЖ (доброякісній гіперплазії передміхурової залози; аденома) за рахунок збільшення обсягу передміхурової залози та безпосереднього тиску аденомою на тканини простати. Гостра затримка сечі, що розвивається на фоні аденоми простати, може призвести до значного підвищення рівня ПСА за рахунок пошкоджень тканин простати. Таким чином, підвищення рівня ПСА у сироватці крові не завжди свідчить про наявність злоякісного зростання в органі.

Рекомендується утримуватися від еякуляції протягом 48 годин до забору крові на тест, що дозволить виключити хибне підвищення рівня ПСА.
Добові коливання рівня ПСА незначні, тому можна досліджувати ПСА у будь-який час.
Пальцеве ректальне дослідження мінімально впливає на рівень ПСА, в той самий час інтенсивний масаж передміхурової залози сприяє вираженому підвищенню рівня ПСА, тому рекомендують проводити дослідження не раніше, аніж через 3 дні після процедури.
Трансректальне УЗД (ТРУЗД) простати впливає на рівень ПСА сироватки крові, тому рекомендують визначати ПСА не раніше 1 тиждня після ТРУЗД.
Біопсія передміхурової залози призводить до значного збільшення рівня ПСА внаслідок механічного пошкодження бар’єрів та потрапляння ПСА до кровотоку. Рекомендують проводити дослідження рівня ПСА не раніше, аніж через 6 тижднів після біопсії або операції на простаті.

За наявносты раку передміхурової залози виділяються речовини, що хімічно зв’язують ПСА-загальний, тому на фоні загального підвищення вмісту ПСА у крові зменшується ПСА-вільний. Варто зазначити, що за злоякісних утворень показники ПСА-вільного значно нижчі, аніж при доброякісних процесах.

Сутність дослідження з тестуванням ПСА-вільного викладається формулою:

(ПСА-вільний/ПСА-загальний) х 100%.

 

Зниження концентрації:

  • рак передміхурової залози (близько 80% випадків)
  • доброякісна гіперплазія передміхурової залози (незначне підвищення)
  • запалення або інфекція в простаті
  • ішемія або інфаркт простати
  • еякуляція напередодні дослідження
  • хірургічне втручання, травма або біопсія передміхурової залози

 

Примітки:

  • негативний результат тесту не виключає можливого захворювання передміхурової залози
  • різні лабораторії використовують свої методи досліджень, які можуть давати деякі відміни у результатах. Тому повторні тести рекомендують проводити у одній і тій самій лабораторії.