PRS2 Пренатальний скринінг, вагітність 16-18 тижнів (ХГЛ, АФП, Е3)

Вартість — 330 грн.; термін виконання — 4 робочих дні.(16-18 тижні — оптимальний час для дослідження)

Комплекс з трьох досліджень — так званий «потрійний тест» Е3 на аномалії розвитку плоду: (2017) хоріонічний гонадотропін людини, (2003) альфафетопротеїн, (1306) естріол некон’югований (вільний)

ХГЛ — онкомаркер

Продукування ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини) починається в утробі майбутньої матері і триває до кінця вагітності.
Підвищення рівня ХГЛ у крові вже на 6-8-й день дозволяє визначити вагітність. Тест сечі «запізнюється» на 1-2 дні.
Для діагностики стану людини використовують тест на вміст однієї з форм ХГЛ  — бета-субодиниці.
Між 2 і 5-им тижднями вагітності вміст бета-ХГЛ подвоюється кожні півтори доби. За багатоплідної вагітності концентрація ХГЛ збільшується пропорційно кількості плодів.
Занизький вміст може означати позаматкову вагітність або загрозу аборту.

У пренатальній діагностиці популярний так званий «потрійний тест»: ХГЛ + альфа-фетопротеїн + вільний естріол — у період 15-20 тижднів вагітності. Допомогає виявити ризики відхилень розвитку плоду.

Окрім вагітності, тест на ХГЛ застосовують як показник наявності пухлин трофобластної тканини*, яєчників та семенників, які продукують ХГЛ.

У першому триместрі вагітності ХГЛ забезпечує виріб прогестерону та естрогенів, необхідних для підтримки вагітності. ХГЛ діє на жовте тіло вагітної подібно до лютеїнізуючого гормону, тобто підтримує існування жовтого тіла. Це відбувається до тих пір, доки комплекс «плід-плацента» не почне самостійно виконувати гормональну функцію. Для плоду чоловічої статі  ХГЛ відіграє надважливу роль задля синтезу тестостерону, необхідного на формування статевих органів за чоловічим типом.

Естріол некон’югований (вільний)

Эстріол — основний естроген, який синтезується плацентою у період вагітності та є головним естрогеном вагітності: збільшує кровогін судинами матки, зменшуючи їх опір; сприяє розвитку протоків молочних залоз під час вагітності.
Рівень естріолу достовірно відображує функціонування фето-плацентарного комплексу.
Поза вагітність у крові визначається в малих концентраціях. Протягом вагітності концентрація безперервно зростає, особливо швидко на останню третину (28-40 тиж.).
Загрозливим вважається падіння рівня вільного естріолу більше як на 40%.
Раптове зниження продукції естріолу призводить до швидкого зниження концентрації його нез’вязаної фракції у сироватці крові.

Тест найліпше допомагає прогнозувати результат вагітності у хворих на цукровий діабет.

Альфафетопротеїн (АФП) — онкомаркер

АФП використовують як онкомаркер (показник наявності ознак ракових захворювань):

1. виявлення та спостереження первинної гепатоцелюлярної карциноми (як правило, виникає в циротичній печінці);
2. виявлення тератобластоми яєчка;
3. оцінка ефективності лікування цих захворювань.