3118 Гепатит B НВеАg

Вартість — 200 грн.; термін виконання — 3 робочих дні.

Вірус гепатиту В (hepatitis B virus, HBV) відносять до сімейства Hepadnoviridae.

За ГВГ (гострого вірусного гепатиту) та загостренні ХГ (хронічного гепатиту) вірусні частинки можна визначити у гепатоцитах і сироватці крові хворого. За інтегративної форми ХГ В та у стадії ремісії HBV у сироватці крові не виявляється.

Основою лабораторної діагностики інфекції HBV є визначення серологічних маркерів інфікування вірусом: HBsAg, HВeAg, анти-НВс класу IgM та IgG, анти-НВе та анти-HBs, HBV ДНК й активності вірусної ДНК — полімерази. У залежності від течії вірусного гепатиту В спектр змін серологічних маркерів має відмінний вигляд.

HBeAg вірусу гепатиту В характеризує збільшену інфекційність крові, адже є показником активної репликації (розмноження) HBV. HBeAg циркулює у крові хворого лише у присутності HBsAg. В перший тиждень жовтяничного періоду його виявляють у 85-95 % хворих. Виявлення HBeAg протягом двох та більше місяців послуговує прогностичною ознакою розвитку хронічного гепатиту. У більшості хворих хронічним гепатитом зі збільшеною активністю процесу HBeAg зберігається на тривалий термін (до кількох років).

Антитіла до HBeAg (анти-НВе) з’являються у крові після відмирання HBeAg та завершення реплікації вирусу. На кінець 9-го тижня гострого периоду гепатиту В понад 90 % хворих мають анти-НВе. У період видужування анти-НВе можуть зникати. Проте, наявність анти-НВе не є показником відсутності інфекційності окремої сироватки крові.

У переважній більшості лабораторій описані маркери гепатиту В досліджуються методою ІФА. Спектр антитіл (анти-НВе, анти-НВs, анти-НВc IgM, анти-НВc IgG) і антигенів (HBsAg, HBeAg) дозволяє визначити діагноз гепатиту В і стадію захворювання. Недоліком даної методи є неможливість його застосування при зараженні мутантними формами вірусу, за імуносупресії (хворі онкологічними захворюваннями, наркомани і т.ін.) та для кількісної оцінки наявного в организмі збудника. Рішення цих задач стало можливим в результаті застосування молекулярно-біологічних метод до практики клініко-діагностичних лабораторій.

Норма: відсутність HBeAg

позитивний результат: більше або дорівнює 0.11 ІА

  • гострий або хронічний з високою інтенсивністю реплікації
  • хронізація вірусного гепатиту В (за визначення через 8 тижнів після початку захворювання)

негативний результат:

  • гострий або хронічний гепатит з низькою інтенсивністю реплікації
  • гострий гепатит: період інкубації або видужання
  • ВГВ не виявлено (у відсутності інших маркерів ВГВ)

сумнівний результат (0.09 — 0.109 ІА):

  • рекомендовано повторити дослідження у динаміці за 10-14 днів