Ревматоїдний фактор, кількісний
165 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми: Українська – ревматоїдний фактор;
Російська – ревматоидный фактор;
Англійська – Rheumatoid Factor (RF) Test, RF Blood Test.
Методи дослідження: іммунотурбідіметричний.
Одиниці виміру: міжнародних одиниць на мілілітр.
Біоматеріал: кров із вени.
Правила підготовки:
Рекомендується
- Не їсти та не пити нічого, окрім води, за 8 годин до проведення тесту.
- Попередити про будь-які ліки, які ви приймаєте, оскільки деякі можуть впливати на результати.
Уникайте
- Паління протягом години до аналізу.
- Фізичних та емоційних перевантажень, вживання алкоголю напередодні.
Що таке ревматоїдний фактор
Це специфічний білок, який виробляється людським організмом. Під впливом вірусів та бактерій він видозмінився і став приводом для атаки імунною системою. Таку речовину організм починає сприймати як чужорідну (це називається антиген), і починає виробляти у відповідь інші речовини, які виконують захисну функцію (антитіла).
Якщо йдеться про захворювання суглобів, то на початкових етапах RF утворюється лише у ураженому суглобі. Однак, згодом у патологічний процес залучаються лімфатичні вузли, а також кістковий мозок та селезінка. У оболонці, яка вкриває суглобову поверхню, продукція ревматоїдного фактору відбувається у вигляді імуноглобуліну М (антитіла, які вказують на гострий запальний процес). Потім із синовіальної оболонки білок потрапляє в системний кровоток, де і взаємодіє з імуноглобулінами класу G. Утворений молекулярний комплекс має шкідливу дію як на суглоби, так і на стінки судин — тобто, ті тканини, які організм вважає чужорідними.
Встановлено — найчастішою причиною, пов’язаною з підвищеним ревматоїдним фактором в крові, є бета-гемолітичний стрептокок типу А. Це означає, що така «звичайна» і «банальна» ангіна може стати причиною системної аутоімунної патології, яка руйнує суглоби, нирки, серцево-судинну систему, часто призводячи до інвалідності.
Що показує ревматоїдний фактор
Насамперед, він свідчить про наявність та активність аутоімунного запалення. Найвищий рівень РФ спостерігається у пацієнтів, які страждають на ревматоїдний артрит, тому аналіз проводиться для оцінки динаміки хвороби: чим вищий показник, тим активніший процес. Однак, якщо в крові немає РФ, виключити діагноз не можна — бувають серонегативні форми, які, у більшості випадків, мають легший перебіг. Їх приблизно 50-70%.
Пацієнт із високим показником РФ має високі ризики щодо прогресування руйнівних процесів у суглобових структурах, уражень у інших органах і тканинах. Найбільше це стосується судин, нирок та серця.
Які покази до аналізу
- Скарги, типові для на запалення суглобів (болі, почервоніння, набряк, утруднені рухи, деформація),
- Симптоми, підозрілі на синдром Шегрена,
- Діагностика аутоімунних процесів у ході комплексного обстеження, разом з іншими аналізами (ШОЕ, СРБ, антинуклеарні антитіла),
- Наявність хронічного запалення.
Норма
Rheumatoid Factor — 0-14 МО/мл
Коли показник підвищується?
Існує ряд станів, які можуть викликати зміни показників. Серед них:
- Ревматоїдний. Серопозитивні форми (тобто, ті запалення суглобів, які супроводжуються наявністю РФ) протікають набагато важче, супроводжуються високою активністю запального процесу та значними труднощами у досягненні ремісії. При цьому, позитивний РФ не є достатнім для встановлення діагнозу.
- Дифузні захворювання сполучної тканини. До них відноситься системний червоний вовчак, склеродермія, синдром Шегрена, саркоїдоз, кріоглобулінемія, дерматоміозит та інші.
- Патологія серцево-судинної системи (перикардит, ревматичний міокардит, ревматичні вади серця).
- Інфекційні стани: септичний ендокардит, інфекційний мононуклеоз, вірусний гепатит активної фази, туберкульоз та інші. Паразитози: малярія, трипасономоз, лейшманіоз.
- Інші (злоякісні пухлини легень та кишечника, хронічні гепатити, макроглобулінемія Вальденстрема, хронічний лімфолейкоз).
Важливі примітки
Частота хибно-позитивних результатів більша у людей похилого віку, у віці 70+ визначається з частотою 1:10-1:4. Позитивні результати можуть спостерігатися у пацієнтів без клінічних проявів. Це трапляється приблизно, у одного на 20 пацієнтів. У цьому випадку є висока ймовірність розвитку захворювання у майбутньому.
Лабораторія «Меділабс» забезпечує високу точність та комфорт при взятті зразків, а також оперативність виконання замовлень та можливість слідкувати за динамікою показників у персональному архіві.