Гіпотиреоз щитоподібної залози

Щитоподібна залоза (ЩЗ) — це орган, який знаходиться на передньому боці шиї. Його головне завдання — виробництво тиреоїдних гормонів, які беруть участь та регулюють обмінні процеси в організмі. Це такі гормони, як Т3 та Т4.

Якщо щитоподібна залоза починає виробляти занадто багато чи мало гормонів, страждає весь організм. Якщо рівень вироблених гормонів падає, розвивається гіпотиреоз. Захворювання зустрічається у людей різного віку, в тому числі у новонароджених. Але частіше хворіють жінки в віці старше 60 років. Якщо захворювання не лікувати, можливі серйозні ускладнення і навіть смерть.

Що таке гіпотиреоз

Гіпотиреоз щитовидної залози — це стан, що виникає через зниження функцій щитоподібної залози. Орган знижує або повністю припиняє вироблення гормонів.

гіпотиреоз щитовидної залози

Факти про гіпотиреоз:

  • Запідозрити у пацієнта гіпотиреоз можна за поширеними симптомами — апатія, збільшення ваги та емоційна напруга, дратівливість.
  • Цілком вилікувати хворобу не можна. Але можна контролювати рівень гормонів, щодня приймаючи гормони у таблетках, щоб компенсувати дефіцит, створений збоєм у роботі щитоподібної залози.
  • Гіпотиреоз може розвинутись у будь-якому віці у будь-якої людини. Запобігти чи запобігати розвиткові хвороби не можна.
  • Найчастіше гіпотиреоз викликають атаки імунної системи на клітини щитоподібної залози, новоутворення ЩЗ, лікування гіпертиреозу.

Класифікація гіпотиреозу

Форми гіпотиреозу:

  • Первинний гіпотиреоз виникає, якщо уражена сама щитоподібна залоза. Найбільш поширеною причиною первинного гіпотиреозу є аутоімунне захворювання — хвороба Хашимото.
  • Вторинний гіпотиреоз викликаний проблемами з гіпофізом — структурою мозку, яка контролює ЩЗ.
  • Третинний — викликаний збоями у роботі гіпоталамуса, який контролює роботу гіпофіза.

Гіпотиреоз може бути вродженим та набутим. У першому випадку діагноз ставиться на перших місяцях життя, у другому — хвороба розвивається у дорослому віці.

За ступенем важкості хворобу ділять на такі види:

  • Латентний гіпотиреоз — високий ТТГ, при нормальному рівні Т4.
  • Маніфестна стадія ― високий ТТГ, низький Т4.
  • Ускладнена недостатність ЩЗ без лікування призводить до незворотних наслідків.

Чим небезпечний гіпотиреоз

Якщо недостатню функцію щитоподібної залози не лікувати, можуть розвинутись такі ускладнення гіпотиреозу:

  1. Психічні та емоційні труднощі часто виникають при гіпотиреозі. Люди скаржаться на перепади настрою, депресії. Гіпотиреоз уповільнює розумову діяльність, робить пацієнта забудькуватим, впливає на здатність концентруватися.
  2. Зоб — це збільшення щитоподібної залози, і він виникає, коли орган посилено працює над виробленням гормонів. Щоб стимулювати ЩЗ, гіпофіз виробляє гормон ТТГ, намагаючись змусити щитоподібну залозу працювати інтенсивніше. Через це виникає набряк спереду на шиї. Змінюється зовнішній вигляд шиї, виникають проблеми із ковтанням.
  3. Причина, через яку гіпотиреоз збільшує ризик серцевого нападу, це підвищення рівня ліпідів. Ці речовини призводять до накопичення відкладень на оболонці артерії. Розвивається атеросклероз судин.
  4. У багатьох жінок з гіпотиреозом менструальні цикли стають нерегулярними та непередбачуваними. Це може спричинити складнощі з вагітністю.
  5. Біль у суглобах. Порушення гормонального фону викликає біль у суглобах і м’язах, а також тендиніт.
  6. Проблеми психічного здоров’я. Низький рівень гормонів стає причиною проблем із пам’яттю чи концентрацією. У людей із цим захворюванням знижується інтерес до занять, які раніше подобалися.
  7. Ожиріння. Хоча гіпотиреоз може знизити апетит, пацієнти часто набирають вагу, оскільки метаболізм також сповільнюється.
  8. Периферична нейропатія. Згодом низький рівень гормонів щитоподібної залози може призвести до пошкодження периферичних нервів. Пацієнти скаржаться на біль, поколювання чи оніміння у кінцівках.

Дуже важливо, щоб гіпотиреоз діагностували якомога раніше. Низький рівень гормонів щитоподібної залози може бути смертельно небезпечним. При його критичному падінні розвивається небезпечний для життя стан, званий мікседемою. Людина з мікседемою може знепритомніти або впасти в стан коми. Цей стан також може призвести до падіння температури тіла до дуже низьких показників, що може призвести до смерті.

Симптоми гіпотиреозу

Часто симптоми гіпотиреозу плутають із симптомами інших захворювань. Слабкість, втома, м’язові проблеми можуть бути викликані іншими захворюваннями, тому важлива диференційована діагностика.

симптоми гіпотиреозу

Основні ознаки гіпотиреозу у дорослих, за якими лікар може запідозрити хворобу у конкретного пацієнта:

  • підвищена стомлюваність;
  • чутливість до змін навколишньої температури;
  • запори;
  • сповільнена мова, реакція;
  • м’язовий тример, слабкість, спазми;
  • поганий стан шкіри, волосся;
  • зниження лібідо;
  • поколювання в кінцівках;
  • збої менструального циклу у жінок.

Пізніші симптоми включають:

  • огрубілий голос;
  • одутле обличчя;
  • випадання брів;
  • уповільнення серцевого ритму;
  • зниження слуху;
  • анемія.

Дитячий гіпотиреоз проявляється уповільненням зростання та розвитку. У підлітків статеве дозрівання настає пізніше, ніж в однолітків.

Якщо у вас є якісь із цих симптомів, зверніться до ендокринолога, щоб пройти обстеження щодо недостатньої активності щитоподібної залози.

Гіпотиреоз: причини виникнення

До причин гіпотиреозу належать:

  1. Дефіцит йоду. Нестача йоду заважає органу виробляти гормони. Щитоподібна залоза збільшується, намагаючись реагувати на безперервні хімічні сигнали гіпофіза та виробляти більше гормонів. Дефіцит йоду призводить до затримки ростуання у немовлят та дітей, до серйозного пошкодження головного мозку.
  2. Синдром Хашимото — аутоімунне захворювання. Лейкоцити та антитіла імунної системи атакують та руйнують клітини щитоподібної залози. Без лікування смерть може настати через 10-15 років.
  3. Лікування гіпертиреозу — надмірної активності щитоподібної залози. Медикаментозне та хірургічне лікування гіпертиреозу часто призводить до гіпотиреозу.
  4. Видалення ЩЗ. При пухлинах залози основним методом лікування є її видалення. Операція призведе до гіпотиреозу, оскільки органу, що виділяє гормони, більше немає в організмі.
  5. Приймання лікарських засобів. Деякі медикаменти заважають нормальному засвоєнню йоду та виробленню гормону щитоподібної залози.
  6. Вроджені дефекти. Деякі діти народжуються із вродженим дефектом щитоподібної залози. Без лікування це може призвести до пошкодження головного мозку та затримки росту.
  7. Дисфункція гіпофіза. Якщо гіпофіз не виробляє достатньо тиреотропного гормону, ЩЗ не виробляє потрібної кількості Т3-Т4.
  8. Дисфункція гіпоталамуса. На функціонування гіпофіза впливає інша структура мозку, що називається гіпоталамусом. Проблеми з гіпоталамусом можуть вплинути на гіпофіз і, в своєю чергою, на щитоподібну залозу.

Знижена функція щитоподібної залози також пов’язана із деякими вірусними інфекціями.

Гіпотиреоз при вагітності

Проблеми ЩЗ у вагітної жінки негативно впливають на розвиток дитини. Протягом перших трьох місяців вагітності ембріон отримує всі гормони ЩЗ від матері. Якщо у матері гіпотиреоз, дитина не отримує достатньої кількості гормонів. Це може призвести до проблем із розумовим розвитком. Тому важливо вилікувати недостатню функцію ЩЗ ще на етапі планування вагітності.

Гіпотиреоз у вагітних без лікування призводить до таких ризиків:

  • анемія у матері;
  • недостатня активність щитоподібної залози у дитини;
  • уроджені дефекти;
  • кровотеча після пологів;
  • проблеми з фізичним та розумовим розвитком дитини;
  • передчасні пологи або низька вага при народженні;
  • мертвонародження і викидень.

Цих проблем зазвичай можна уникнути під час лікування під наставництвом ендокринолога.

Гіпотиреоз: діагностика

Вже згадувалося, що симптоми недостатньої функції ЩЗ часто сприймають за прояви інших хвороб. Тому єдина точна діагностика гіпотиреозу — це лабораторний аналіз крові на рівень гормонів.

Тест, званий функціональним тестом щитоподібної залози, оцінює показники ТТГ та Т4 — при гіпотиреозі їх рівень у крові не відповідає нормам:

  • Підвищений рівень ТТГ та знижений показник Т4 у крові говорить про те, що у пацієнта низька функціональність щитоподібної залози.
  • Якщо результати лабораторного дослідження показують високий ТТГ, а показник Т4 у нормі, існує високий ризик розвитку гіпотиреозу у майбутньому. У цьому випадку рекомендовано періодично здавати кров на дослідження, щоб контролювати стан.

Аналізи на антитіла рекомендовані, якщо лікар підозрює, що у пацієнта аутоімунне захворювання, через що щитоподібна залоза потрапила під атаку імунної системи. Також рекомендовано УЗ діагностику ЩЗ. Обстеження дозволяє виявити вузли в щитоподібної залозі, визначити розмір і структуру органу.

Як лікувати гіпотиреоз

Лікування гіпотиреозу включає щоденне приймання гормоновмісних таблеток. Підбір дози ліків потребує періодичної здачі аналізу крові. Так лікар зможе переконатись, що дефіцит гормонів зник. Після підбору правильного дозування аналіз крові здається раз на рік для контролю стану рівня гормонів.

Важливо регулярно приймати таблетки, тільки в цьому випадку можна буде підтримувати потрібний рівень гормону, необхідного для нормального повноцінного життя, та уникнути серйозних наслідків.

Лікування, як правило, не викликає побічних ефектів, оскільки таблетки просто замінюють недостатній гормон. Нудота, діарея, головний біль може виникнути, якщо прийнято занадто велику дозу препарату. Тому лікування слід проводити під контролем ендокринолога.

Аналізи на гіпотиреоз у лабораторії “Меділабс”

аналізи на гіпотиреоз

Сучасна медична лабораторія “Меділабс” запрошує всіх охочих пройти діагностику гіпотиреозу у Вінниці, Києві, Хмельницькому. Ви можете зробити у нас аналізи при підозрі на гіпотиреоз у комфортних умовах. Переваги звернення до діагностичного центру:

  • Висока точність аналізів.
  • Швидкі результати.
  • Онлайн-сервіс результатів.
  • Абсолютні гарантії безпеки.
  • Відсутність черг.
  • Ввічливий та уважний персонал.
  • Доступні ціни, акції та знижки.

Записатися на здачу аналізу можна на зручний для вас час на сайті або телефоном.

Профілактика гіпотиреозу

Більшості типів гіпотиреозу неможливо запобігти, але симптоми можна контролювати.

Дієта при гіпотиреозі

Можна запобігти гіпотиреозу, спричиненому дефіцитом йоду, додавши йод до раціону. Найпростіший спосіб зробити це — готувати їжу з йодованою сіллю. Але варто пам’ятати, що дуже багато йоду може викликати в деяких людей гіперактивність щитоподібної залози. Тому правильне харчування при гіпотиреозі краще обговорити з лікарем.

Селен — ще один мінерал, необхідний для здоров’я ЩЗ та вироблення її гормонів. Він допомагає захистити щитоподібну залозу від ушкоджень, спричинених окислювальним стресом.

Додавання до свого раціону продуктів, багатих селеном – відмінний спосіб профілактики гіпотиреозу. Серед них:

  • бразильський горіх;
  • тунець;
  • сардини;
  • яйця;
  • бобові.

Але це не означає, що підвищена кількість селену потрібна всім людям з гіпотиреозом. Додавайте селен у раціон лише за рекомендацією лікаряі. Адже його підвищена кількість у крові викликає випадання волосся і нігтів, діарею, нудоту і висипання на шкірі.

Цинк, подібно до селену, необхідний для виробництва гормонів ЩЗ та її нормальної функції.

Якщо гіпотиреоз щитоподібної залози викликаний прийомом ліків, потрібно обговорити з лікарем варіант їх заміни.

Деякі продукти впливають на лікування при гіпотиреозі. Наприклад, кофеїн заважає організму правильно засвоювати таблетки гормонозамісної терапії. Вони перестають працювати належним чином. Тому після прийому ліків каву та чай не можна пити протягом 30 хвилин. Не можна приймати гормони щитоподібної залози та одночасно їсти/приймати:

  • волоські горіхи;
  • страви із соєвого борошна;
  • залізовмісні добавки та полівітаміни, що містять залізо;
  • добавки кальцію;
  • антациди, що містять алюміній, магній чи кальцій;
  • деякі ліки для лікування виразки шлунку та зниження рівня холестерину.

Щоб уникнути можливих проблем, препарати для ЩЗ приймають між їжею та лікуванням іншими препаратами.

При гіпотиреозі рекомендовано їсти такі продукти:

  • Зелень, артишоки, кабачки, спаржа, морква, перець, шпинат та гриби.
  • Фрукти: яблука, персики, груші, виноград, цитрусові, ананас та банани.
  • Крохмалисті овочі: картопля, горох і гарбуз.
  • Риба, яйця, м’ясо та свійська птиця.
  • Корисні жири: оливкова олія, олія авокадо.
  • Безглютенові злаки: коричневий рис, вівсяні пластівці, кіноа або макарони з коричневого рису.
  • Горіхи: мигдаль, кеш”ю, горіхи макадамія, гарбузове насіння.
  • Квасоля, сочевиця, нут.
  • Молочні замінники: кокосове молоко, молоко з кеш’ю, кокосове молоко, мигдалеве молоко.
  • Спеції, трави та приправи: паприка, шафран, куркума, базилік, розмарин, гірчиця.

Сформувати правильну дієту допоможе дієтолог з урахуванням віку, рівня активності, статі.

Фізичні навантаження при гіпотиреозі

Гіпотиреоз щитоподібної залози знижує загальний обмін речовин, що стає причиною збільшення ризику набору ваги. Фізичні вправи полегшують багато симптомів, пов’язаних з гіпотиреозом, а також покращують здоров’я серцево-судинної системи. Регулярний біг, швидка ходьба, аеробіка, йога, плавання підвищують настрій, полегшують симптоми гіпотиреозу, включаючи депресію, сприяють загальному зміцненню організму. Урізноманітнюйте режим тренувань, щоб отримати максимальну користь. Відведіть 2-3 дні на тиждень на силові вправи, 3-4 дні — на аеробну активність. Легкі вправи на гнучкість виконуйте щодня.

Поширені запитання

Перевіряти роботу ЩЗ необхідно регулярно. Для цього раз на рік рекомендують здавати аналіз крові, щоб не пропустити початок хвороби.

Недостатню активність ЩЗ вилікувати не можна. Хворобу контролюють за допомогою пігулок. Їх доведеться приймати до кінця життя. Важливо регулярно приймати ліки, оскільки недотримання цієї вимоги може вплинути на здоров’я.

При лікуванні рівень гормонів ЩЗ нормалізується. Адекватна терапія дозволяє вести нормальне життя.

Після встановлення діагнозу та підбору схеми лікування контрольні відвідування лікаря можна проводити раз на рік.

Лікуванням цього захворювання займається ендокринолог.

0
    0
    Кошик замовлень
    Ваш кошик пустийПовернутись до вибору