Антинуклеарні антитіла (ANA)
615 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми:
- Українська — Антинуклеарні антитіла (АНА)
- Російська — Антинуклеарные антитела (АНА)
- Англійська — Antinuclear Ab (ANA)
Методи дослідження: Імунофлюоресцентний метод
Одиниці виміру: від/мл
Біоматеріал: Венозна кров
У деяких людей розвиваються аутоімунні захворювання, при яких власний імунітет вражає тканини організму. Стани супроводжуються патологічними симптомами, які також можуть вказувати на інші хвороби. Щоб підтвердити або виключити аутоімунну причину проявів, необхідно здати аналіз на антинуклеарні антитіла.
Що таке антинуклеарні антитіла
Тест на антинуклеарні антитіла (ANA) — це аналіз крові, який дає змогу виявити специфічні білки в крові. Антитіла — це білки, які імунна система виробляє для боротьби з вірусами та бактеріями. Але при аутоімунних хворобах антинуклеарні антитіла виробляються для атаки на власні здорові клітини. Вони називаються “антинуклеарними” або “антиядерними”, тому що націлені на ядро (центр) клітин.
Наявність кількох антинуклеарних антитіл у крові є нормальним явищем. Але велика кількість може бути ознакою аутоімунного розладу, який може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям.
Навіщо проводять аналіз на антинуклеарні антитіла?
Тест на антитіла призначають дуже часто для діагностики групи системних аутоімунних розладів. До них належать:
- Червоний вовчак — хвороба, яка вражає різні тканини і органи. Найчастіше страждають суглоби, шкірний покрив, органи дихання, система кровопостачання, внутрішні органи та мозок.
- Ревматоїдний артрит — аутоімунна хвороба, що руйнує суглоби. Люди з цим діагнозом відчувають сильний біль у кінцівках, захворювання без лікування призводить до інвалідності.
- Склеродермія — рідкісна патологія, яка вражає шкірний покрив, кровоносну систему та внутрішні органи.
- Синдром Шегрена — рідкісна патологія, яка вражає залози, що виробляють вологу в роті, очах та інших слизових покривах.
- Хвороба Аддісона — це захворювання б’є по наднирникам, що призводить до зниження вироблення гормонів, викликає сильну втому, знесилення.
- Аутоімунне ураження печінки — патологія призводить до набряку печінки.
Також його проводять для діагностики вірусних захворювань та деяких видів раку.
Кому потрібно здати аналіз на антинуклеарні антитіла?
Сімейний лікар може призначити аналіз крові на антинуклеарні антитіла, якщо у пацієнта є симптоми, характерні для аутоімунного захворювання. Прояви залежать від виду хвороби та органів, які зазнають “удару”. Вони можуть включати:
- підвищену температуру;
- шкірні ураження;
- підвищену стомлюваність;
- біль у суглобах, скутість та набряк;
- м’язовий біль.
Як проводять тест?
Аналіз роблять зі зразку венозної крові. У лабораторних умовах буде здійснено забір матеріалу, за яким проведуть тест.
Що покажуть результати?
Розшифровка аналізу не може вказати на конкретне захворювання, але вона вказує на наявність або відсутність підвищеного аутоімунного фактору.
Негативний результат означає, що в крові не було виявлено антинуклеарних антитіл, і у пацієнта менше шансів мати аутоімунне захворювання.
Позитивний результат покаже, що у крові було виявлено АНА. Для встановлення діагнозу лікар запропонує ще деякі тести, які допоможуть точно виявити хворобу.
Збільшений показник може бути ознакою таких захворювань:
- аутоімунне захворювання;
- вірусна інфекція, при якій антигени до вірусу тимчасово присутні у крові;
- рак.
Наявність антинуклеарних антитіл у крові не завжди означає, що у вас є захворювання. Деякі здорові люди в крові мають антинуклеарні антитіла, і їх рівень має тенденцію зростати з віком. До третини здорових дорослих людей віком від 65 років можуть мати ANA антитіла у крові. Крім того, деякі ліки можуть спричинити появу антинуклеарних антитіл.
Переваги здачі аналізу у лабораторії "Медилабс"
Сучасний діагностичний центр “Меділабс” у Вінниці оснащений новітнім обладнанням, яке дає змогу швидко робити тести різного рівня складності. Використання цифрових технологій і якісних компонентів, схвалених ВООЗ, виступає гарантією надійності результатів. Кваліфікований персонал завжди готовий прийти на допомогу, щоб діагностичні маніпуляції пройшли для відвідувача максимально комфортно.
Часті питання
Чи потрібна спеціальна підготовка до тесту?
Вам не потрібна спеціальна підготовка до ANA тесту.
Чи існують якісь ризики при здачі аналізу?
Ризики відсутні, оскільки лабораторія «Медилабс» сертифікована за міжнародними стандартами.
Що робити за позитивного результату?
Він може вказувати на аутоімунне, вірусне захворювання або рак. Інтерпретацією результатів та постановкою діагнозу має займатися лікар.
Коли буде готовий результат?
Тривалість одержання результатів варіюється в залежності від завантаженості лабораторії. Як правило, розшифрування готове протягом 1-2 днів.