Вірус папіломи людини (ВПЛ)
Вірус папіломи людини (HPV) — поширена група захворювань, що атакують організми людей. За оцінками фахівців близько 150 типів ВПЛ. Одні віруси спричиняють появу естетично не привабливих наростів на тілі. Близько трьох десятків штамів вражають статеву систему у представників обох статей. Деякі збудники захворювання названі штамами високого ризику, оскільки можуть стати причиною розвитку раку, як у жінок, так і чоловіків. Своєчасне виявлення вірусу в організмі допомагає вчасно розпочати лікування та придушити вірус. Сучасні методи лабораторної діагностики з високою точністю визначають наявність ВПЛ в організмі людини.
Що таке вірус папіломи людини
ВПЛ — це найпоширеніша проблема. Віруси цієї групи легко передаються. За оцінками вчених, 85-90% дорослих є його носіями. При розвиненій імунній системі здебільшого смертельної загрози здоров’ю немає. Але при зниженні імунітету вірус активується, на тілі з’являються негарні нарости. А деякі штами взагалі викликають мутацію клітин і рак.
У чому небезпека ВПЛ
ВПЛ дуже заразний, частково тому, що він передається при контакті через мікроскопічні ушкодження шкіри, часто не видимі неозброєним оком. Будь-яка подряпина може стати “входом” для вірусу. Він закріплюється в клітинах і чекає свого часу.
Важливо: Усі папіломи, як і бородавки, — це наслідок інфікування HPV. Такі нарости на тілі завдають масу незручностей. При механічному пошкодженні можуть кровоточити, свербіти. А ще вони викликають гидливість у оточуючих та статевого партнера. ВПЛ 6 і 11 найчастіше призводять до появи гострих кондилом, які вибирають для локалізації статеві органи. Інші типи HPV провокують такі шкірні патології, як плоскі, підошовні, прості бородавки. Нарости шкіри у вигляді сухих ущільнень можуть з’явитися на обличчі, шиї, руках — людина, яка торкнулася шкіри інфікованої людини, заносить вірус у шкірний покрив.
Хоча до появи папілом, спричинених вірусом, призводять не всі штами. Декілька штамів HPV, що не викликають зростання папілом і бородавок, найнебезпечніші. Вони провокують розвиток раку. І, на жаль, симптоми можуть довго не проявлятись.
Як ВПЛ призводить до раку
Деякі віруси папіломи людини, наприклад, 16 або 18, стають причиною зміни клітин шийки матки. У жінки розвивається дисплазія органу. Простими словами, вірус прикріплюється до клітин та змінює їх ДНК. Якщо патологію не лікувати, розвивається спочатку передраковий стан, а потім і рак.
Щоб попередити такі серйозні наслідки, лікарі рекомендують регулярно проходити обстеження, здавати аналізи для виявлення передракових змін.
Наявність у пацієнтки вірусу або дисплазії не означає, що вона обов’язково захворіє на рак шийки матки. Досить часто патологічні процеси тривають роками. Але ризикувати не можна. Адже за умови раннього початку лікування 90% жінок повністю виліковуються. А ось на пізніх термінах цей відсоток не перевищує 10-15%.
Вірус папіломи людини: причини виникнення
Як було зазначено, вірус надзвичайно заразний. Від носія легко ВПЛ передається статевим шляхом чи через загальні предмети побуту. При цьому ні носій, ні контактна особа можуть навіть не здогадуватися про інфікування.
Як передається вірус папіломи людини
Будь-яка людина може заразитися HPV під час інтимної близькості або тісному контакті зі шкірою носія. Так само будь-хто, хто заражений вірусом, може передати його своїм близьким людям, партнеру під час статевого акту.
Якщо ви очікуєте на поповнення в сім’ї та у вас є вірус ВПЛ слизової оболонки вульви, цілком можливо, що ваша дитина може заразитися інфекцією під час пологів. В рідкісних випадках інфекція може викликати доброякісне утворення у гортані дитини. Шкірні штами можуть потрапити у шкірний покрив у басейні, у роздягальні спортзалу.
Типи ВПЛ: класифікація
За типом локалізації та онкогенності виділяють кілька типів ВПЛ:
- Шкірні штами. Вони проникають у клітини шкіри та закріплюються в них. Саме вони викликають появу папілом та бородавок на шкірі долонь, ступнів, на обличчі. Шорсткі нарости це естетична проблема, але загрози життю не представляють.
- Слизові оболонки штами. Слизові оболонки — вологі шари, що вистилають органи, і частини тіла, наприклад, піхву, шийку матки, крайню плоть і уретру статевого члена, носоглотку, внутрішні повіки. Після інфікування найчастіше тут з’являється гострі кондиломи.
Саме типи ВПЛ слизової оболонки становлять особливу небезпеку. Їх усі ділять на групи низького та високого ризику. Як відомо з назви,вони становлять реальну загрозу, оскільки викликають рак. Штами низького ризику рідко призводять до передракового стану та онкології.
Типи слизової оболонки низького ризику
Яскравий приклад поширених штамів низького ризику — ВПЛ 6 та 11. Вони викликають зростання кондилом. При цій інфекції на геніталіях, статевому члені, в промежині, на анусі ростуть нарости у формі цвітної капусти. Рідше зоною локалізації стають малопомітні місця, наприклад, шийка матки та піхва. І тут їх виявляють під час планового гінекологічного чи урологічного огляду.
Штами слизової оболонки високого ризику
Поширені приклади ВПЛ високого ризику 16, 18, 31, 33 і 42. Саме вони становлять реальну загрозу життю, хоч і візуально невидимі. Вони можуть викликати передраковий стан та рак, змінюючи ДНК клітин слизової оболонки. Процес може протікати в організмі роками та навіть десятиліттями. За адекватного лікування процес можна контролювати. Але якщо не лікувати патологію можна отримати серйозні ускладнення зі здоров’ям.
Як проявляється вірус папіломи людини
Найбільш поширені симптоми вірусу папіломи людини низького ризику — поява шкірних наростів та кондилом. Вони можуть з’явитися через тижні, місяці після інфікування.
Вони заразні, легко передаються, але не несуть прямої загрози здоров’ю. Лише доставляють естетичний та косметичний дискомфорт.
Бородавки різняться на вигляд залежно від цього, яким штамом людина заражена:
- Гострокінцеві кондиломи виглядають як невеликі нарости, що нагадують суцвіття цвітної капусти або тонкі ниткоподібні виступи. У жінок вони з’являються на вульві, що ростуть в області ануса, на шийці матки або у піхву. У чоловіків гострокінцеві кондиломи ростуть на статевому члені, в промежині та навколо ануса.
- Прості бородавки — шкірні патології, які виглядають, як грубі, сухі опуклі пагорби. Часте місце локалізації — руки, долоні та пальці. Найчастіше прості бородавки виглядають не естетично, але бувають болючими при механічному впливі, можуть тріскатися і кровоточити.
- Підошовні бородавки — тверді нарости, що вражають стопи. Часто вони трапляються на подушках стоп. Ця шкірна патологія викликає дискомфорт при ходьбі, може натиратися тісним взуттям, кровоточити.
- Плоскі бородавки виглядають як трохи підняті сухі та шорсткі осередки ураження. Вони з’являються будь-де — у дітей часто на обличчі, у чоловіків — в зоні бороди. У жінок — на ногах. Таке розташування пояснюється найчастішою травматизацією місць локалізації.
Форми ВПЛ високого ризику, як було зазначено, часто не викликають симптомів. У цьому їхня основна небезпека. Рак шийки матки — найчастіший тип раку, що провокується вірусом папіломи. Рідше діагностується рак прямої кишки, статевого члена, інших органів, вистелених слизовою оболонкою.
Наявність вірусу високого ризику не означає, що у пацієнта розвинеться рак, як і у випадку з дисплазією шийки матки.
Діагностика вірусу папіломи людини
Найпопулярніший ВПЛ-аналіз — ПЛР-тест, спрямований на виявлення ДНК віруса у зразках біологічного матеріалу пацієнта. Цей тест на вірус папіломи людини — єдина можливість виявити прихований ВПЛ, що протікає безсимптомно.
ВПЛ-тест спрямовано виявлення 2 і більше штамів вірусу одночасно. У лабораторії Меділабс проводять аналізи на:
- типи 6 і 11 (поширені штами низького ризику, основні збудники, що наводять до зростання гострих кондилом);
- типи 16 і 18 (штами високого ризику розвитку раку багатьох форм);
- штаммов вірусів високого ризику, таких як 31, 33, 39, 51-52, 58-59 та інші;
- поширених штамів з різним ступенем ризику, таких як 26, 33, 40,42, 11, 6, 51-54, 58-59, 70, 73 та інших;
ПЛР-аналізи розрізняються кількісним складом тесту (набором вірусів, що виявляються), але і методами виявлення чужорідного ДНК:
- якісний аналіз є скринінг, що дозволяє виявити або виключити присутність у зразку ДНК хоч одного штаму ВПЛ;
- кількісне виявлення направлено на виявлення у зразку числа копій ДНК;
- якісне виявлення ДНК с визначенням генотипу дає можливість виявити конкретні штами вірусу.
У лабораторії Меділабс дослідження проводять на зразках урогенітальних зіскрібків та сечі.
Ще один ВПЛ-тест — цитологічне дослідження мазків із цервікального каналу та шийки матки.
Навіщо здавати аналізи на ВПЛ
Знання про наявність в організмі ВПЛ високого ризику допомагає прийняти рішення щодо подальшого контролю та лікування. Це можуть бути повторні тестування, біопсія.
Як беруть аналіз на вірус папіломи людини
Вам не потрібні спеціальні заходи, щоб підготуватися до здачі ПАП-аналізу або тесту на вірус. Не рекомендовано спринцюватися перед здаванням аналізів, оскільки порушується природна мікрофлора.
Під час тестів медсестра або лікар вводить у піхву “дзеркало”, інструмент, що допомагає розглянути шийку матки та зібрати клітини, що відправляють до лабораторії. Отримання результату може тривати кілька днів.
Де здати аналіз на ВПЛ
Медичний діагностичний центр “Медилабс” надає в Вінниці, Києві, Хмельницькому послуги з проведення аналізів на виявлення ВПЛ. Переваги звернення до нашої клініки:
- висока діагностична точність;
- сучасне обладнання;
- висока швидкість результатів;
- повна конфіденційність;
- ввічливий персонал;
- знижки на комплексні послуги;
- комфортні умови забору аналізів.
Будемо раді відповісти на ваші запитання та запропонувати високий сервіс. Запис на сайті та по телефону доступний у зручний для вас час. Ви можете замовити зворотній дзвінок і ми вам передзвонимо.
Пам’ятайте, у жінок, які регулярно проходять скринінг, рідко виявляється рак, тому що при позитивному тесті на вірус папіломи людини лікування починається на ранніх стадіях.
Профілактика ВПЛ: як захистити себе від вірусу
Зменшити ризики зараження ВПЛ цілком неможливо через високу його заразність. Але знизити ризик зараження можна такими способами:
- Зробіть вакцину проти ВПЛ. Найбільше вона ефективна, якщо зроблена до початку статевого життя. В Україні діє державна програма, яка дозволяє всім підліткам, які не досягли 19 років, безкоштовно отримати необхідні дози вакцини. Людям 19-45 років також рекомендовано вакцинуватись. Щеплення не захищає їх від штамів, якими вони заражені, але захищає від інших ВПЛ.
- Регулярно проходьте тестування, щоби не пропустити захворювання.
- Практикуйте безпечний секс. Презервативи не такі ефективні для запобігання ВПЛ, ніж захист від ІПСШ, які поширюються через сперму чи вагінальні виділення. Проте правильне їх використання щоразу під час статевого акту може знизити ризик зараження ВПЛ.
Поширені запитання
Наявність ВПЛ в організмі не впливає на успішність зачаття, нормально виношену вагітність та пологи. Однак при ВПЛ високого онкогенного ризику важливо провести цитологічне дослідження та проконсультуватися з акушером. Особливо, якщо під час вагітності було розпочато лікування. Адже ліки проти вірусу можуть бути шкідливими для плода.
ВПЛ може передатися від матері до дитини під час пологів, при дотику або через предмети загального користування.
Вірус викликає зростання кондилом та бородавок. Також відомі випадки анального раку та раку статевого члена.
Вірус легко розповсюджується при прямому контакті зі шкірою носія. Їм можна випадково заразитися в басейні, громадській лазні, роздягальні.