Вірус Епштейн-Барра: що це таке?
У вас або вашої дитини часто болить горло? Ви скаржитеся на хронічну втому і списуєте її на інтенсивну роботу? А чи замислювалися ви про те, що такі прояви можуть вказувати на серйозне захворювання, викликане вірусом? Болі в горлі, стоматит, безсилля, що повертаються, можуть вказувати на хворобу Епштейн-Барр.
Що таке Епштейн-Барр
Епштейн-Барр — це тип вірусу герпесу, званий герпесвірусом 4. Вірус прикріплюється до лейкоцитів (лімфоцитів В), які допомагають організму боротися з інфекцією. Коли вірус прикріплюється до лейкоцитів, їхня робота пригнічується. Вони не можуть функціонувати нормально, і в зараженої людини з’являються симптоми.
Вірус Епштейн-Барра дуже поширений і дуже заразний, передається при прямому контакті з носієм. При цьому можна заразитися, навіть не підозрюючи про це, тому що в деяких людей, інфікованих вірусом, симптоми відсутні
Чим небезпечний Епштейн-Барр
Деякі випадки зараження вірусом призводять до мононуклеозу, а поодинокі випадки — до раку.
При інфекційному мононуклеозі пацієнт відчуває сильну втому, слабкість і біль у тілі. Така симптоматика може заважати навчанню дітей, роботі дорослих і повсякденному життю. Під час раку відбувається хаотичний поділ клітин на певній ділянці тіла, що призводить до серйозних ускладнень, інвалідності та навіть смерті. Онкологічні захворювання, пов’язані з вірусом:
- Лімфома Беркітта (рак лімфатичної системи).
- Рак носоглотки (рак верхньої частини горла).
- Лімфома Ходжкіна і неходжкінська лімфома (рак лімфатичної системи).
- Пухлини м’яких тканин і Т-клітинні лімфоми.
Інші серйозні наслідки та ускладнення ВЕБ:
- пневмонія з рубцюванням легеневої тканини;
- вірусний менінгіт головного і спинного мозку;
- набряк очного нерва;
- набряк міокарда;
- параліч м’язів обличчя і тіла;
- синдром Гійєна-Барре;
- раптові не скоординовані рухи м’язів;
- порушення сну;
- психози.
Вірус послаблює імунну систему, що може стати причиною інших інфекцій.
Як передається вірус Епштейн-Барра
ВЕБ є одним із найпоширеніших людських вірусів у світі. Його носіями, за різними джерелами, є від 95 до 97% людей. Епштейн-Барр передається через слину та інші фізіологічні рідини. Ви можете заразитися ВЕБ, якщо ділитеся предметами, що контактують зі слиною інфікованої людини. Більшість людей заражаються ВЕБ, коли п’ють з однієї склянки або цілуються із зараженою вірусом людиною. Інші шляхи інфікування:
- кашель або чхання;
- статевий контакт;
- предмети особистої гігієни, такі як зубна щітка;
- спільне приймання їжі.
Вірус може поширюватися протягом інкубаційного періоду (від моменту зараження до появи симптомів), який становить від чотирьох до шести тижнів. Він може передаватися, навіть перебуваючи в латентному стані у носія.
Класифікація інфекції Епштейн-Барр
Залежно від стану вірусу в організмі конкретної людини його класифікують так:
- Первинна форма. Вірус потрапляє в організм і починає розмножуватися, атакуючи лейкоцити. На цій стадії симптоми можуть бути відсутніми або вже проявлятися.
- Латентний стан. Вірус “заморожується” в організмі, переходить у сплячий хронічний стан.
- Реактивна стадія. У разі зниження імунітету внаслідок переохолодження, стресу, інших негативних чинників вірус “прокидається”. Це стадія прояву активних симптомів.
Вірус Епштейн-Барра: симптоми
Симптоми Епштейн-Барр різняться за ступенем тяжкості. Вірус часто латентно проявляється у пацієнтів. Але в реактивній фазі пацієнти скаржаться на такі симптоми:
- біль у горлі та стоматит слизової порожнини рота;
- відчуття сильної втоми;
- підвищення температури тіла;
- збільшення лімфатичних вузлів у ділянці шиї;
- висип на шкірі;
- збільшення селезінки та печінки.
Часто пацієнтам з вірусом Епштейна-Барра сімейний лікар через схожість симптомів ставить діагноз застуда або грип. Але симптоми можуть зберігатися місяцями або постійно повертатися, оскільки протоколи лікування застуди та грипу не ефективні.
Діагностика вірусу Епштейна-Барр
Оскільки симптоми ВЕБ нагадують прояви інших захворювань, діагностувати вірусну інфекцію буває складно. Однак існують аналізи крові, які можуть підтвердити, чи інфікований пацієнт вірусом Епштейна-Барра. Вони виявляють або не виявляють наявність антитіл до ВЕБ, наявність певних типів лейкоцитів. На підставі результатів досліджень лікар може підтвердити або виключити діагноз.
Інфекція Епштейн-Барр являє собою вірус гамма-герпесу і лабораторні тести допомагають визначити, чи є він в організмі. Точніше, виявляється наявність антитіл до таких антигенів, пов’язаних із ВЕБ:
- Вірусний капсидний антиген (VCA). Анти-VCA IgM вперше виявляється на ранніх стадіях інфекції та в більшості випадків зникає протягом кількох тижнів після початку інфікування. Анти-VCA IgG з’являється щоразу в реактивній фазі вірусного захворювання, досягає максимально високих показників через 14-21 день після початку реактивної стадії, далі його показники знижуються, але в малій кількості присутні в крові інфікованої людини все життя, що залишилося.
- Ранній антиген (EA). Anti-EA IgG з’являється в реактивній стадії захворювання й істотно, до невизначеного рівня, знижується через кілька місяців після початку гострої стадії. Багато лікарів за наявністю антитіл до ЕА діагностують у пацієнтів активну фазу вірусного захворювання. Однак інші фахівці вважають таку інтерпретацію не зовсім правильною, оскільки у 20% інфікованих вірусом людей антитіла проти ЕА присутні все життя, що залишилося, навіть у латентній фазі.
- Ядерний антиген EBV (EBNA). Антитіла до EBNA, що визначаються стандартним імунофлюоресцентним тестом, не виявляються в гострій фазі інфекції EBV, але з’являються поступово через два-чотири місяці після появи симптомів і зберігаються протягом усього життя людини. Інші імуноферментні аналізи EBNA можуть давати хибнопозитивні результати.
- Аналіз полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Цей тип досліджень допомагає виявити антитіла IgG у фізіологічних рідинах пацієнтів.
- Тест Monospot. Антитіла, виявлені за допомогою Monospot, можуть бути викликані іншими станами, крім інфекційного мононуклеозу. Ба більше, дослідження показали, що Monospot дає як хибнопозитивні, так і хибнонегативні результати. Наприклад, гетерофільні антитіла, виявлені за допомогою Monospot, часто відсутні у дітей з інфекційним мононуклеозом (аналіз показує норму). У кращому випадку тест Monospot може вказати на те, що у людини типовий випадок інфекційного мононуклеозу, але не підтвердить наявність EBV-інфекції.
Інтерпретація результатів тестів на антитіла до EBV
Тести на антитіла до ВЕБ зазвичай не потрібні для діагностики інфекційного мононуклеозу. Однак для виявлення причини реактивної фази можуть знадобитися спеціальні тести на антитіла у людей, у яких немає типового випадку інфекційного мононуклеозу або в яких є інші захворювання, які можуть бути викликані герпесвірусом 4.
Симптоми інфекційного мононуклеозу зазвичай минають протягом чотирьох тижнів. Якщо людина хворіє понад шість місяців, але лабораторні тести не підтвердили діагноз ВЕБ, слід шукати інші причини хронічного захворювання або синдрому хронічної втоми.
Інтерпретація результатів тестів на антитіла до вірусу Епштейна-Барра вимагає знання цих тестів і доступу до клінічної інформації пацієнта.
Інтерпретація результатів тестів на антитіла до ВЕБ і діагностика інфекції ВЕБ резюмується таким чином:
- Присутній ризик інфікування. Пацієнт вважається сприйнятливим до вірусу EBV, якщо його аналізи не показали антитіла до VCA.
- Первинна інфекція. Вважається, що в людини первинна інфекція EBV, якщо в неї позитивні показники на анти-VCA IgM, але немає антитіл до EBNA. Іншими результатами, які переконливо вказують на первинну інфекцію, є високий або зростаючий рівень анти-VCA IgG і відсутність антитіл до EBNA після чотирьох і більше тижнів захворювання. Латентна стадія захворювання може початися до появи діагностичних рівнів антитіл. У рідкісних випадках у людей з активним вірусом Епштейна-Барра може не виявлятися специфічних до ВЕБ антитіл.
- Перенесена інфекція. Наявність антитіл до VCA і до EBNA передбачає перенесену інфекцію кілька місяців або років тому. Оскільки понад 90% дорослих інфіковані ВЕБ, у більшості пацієнтів, старших за 18 років, виявляють антитіла до ВЕБ, що виникли в результаті зараження кількома роками раніше. Високі або підвищені рівні антитіл можуть зберігатися роками і не є діагностичними ознаками недавньої інфекції.
Тестування парних зразків сироватки в гострій фазі та фазі одужання не приносить користі для розрізнення недавніх і минулих інфекцій ВЕБ. У більшості випадків реакція антитіл відбувається швидко під час первинної інфекції ВЕБ. Клінічні прояви інфекційного мононуклеозу поєднуються з появою антитіл IgG та IgM проти VCA. Однак структура антитіл не є стабільною до появи симптомів.
Вірус Епштейн-Барр: лікування
Увага: Інформація має ознайомчий характер і не замінить консультацію у лікаря. Обов’язково зверніться по професійну медичну допомогу, щоб унеможливити помилок самодіагностики, які можуть призвести до різних серйозних ускладнень. Специфічне лікування вірусу Епштейн-Барра відсутнє. Якщо ви заразилися ВЕБ, вірус залишається у вашому організмі назавжди. Але хоч жодні ліки не можуть вилікувати інфекцію ВЕБ, якщо тримати її в сплячому стані, серйозні та страшні ускладнення не настануть, і симптоми не будуть докучати. Для цього важливо постійно підтримувати і зміцнювати імунітет. Достатньо відпочивайте, правильно харчуйтеся, виключивши продукти з глютеном, яйця і сир, які так подобаються вірусу. У стадії загострення:
- пийте багато води, щоб вивести токсини;
- застосовуйте симптоматичні засоби, щоб полегшити біль у горлі;
- випийте нестероїдні протизапальні препарати, щоб збити температуру і полегшити біль.
Обов’язково отримайте консультацію лікаря, якщо маєте намір приймати фармакологічні препарати. Вони хоч і є безрецептурними, не можуть застосовуватися безконтрольно.
Переваги діагностики вірусу Епштейна-Барра у лабораторії Меділабс
Якщо вас цікавить аналіз на Епштейн-Барр у Вінниці, Києві та Хмельницькому, запрошуємо записатися на зручний для вас день і час до медичного діагностичного центру Меділабс. Наша клініка має всі необхідні технічні ресурси, щоб швидко і точно проводити, як прості і поширені, так і рідкісні, складні, але важливі для діагностики аналізи.
Для визначення наявності вірусу Епштейн-Барра ми проводимо такі аналізи, як:
- Нуклеарний (ядерний) антиген, EBNA, антитіла IgG;
- Ранній антиген, EA, антитіла IgG;
- Капсидний антиген, VCA, антитіла IgG;
- ПЛР (якісні та кількісні показники білка в крові, лікворі, сечі, слині).
Отримати більше інформації щодо кожного дослідження, його вартості, термінів проведення та умов забору зразків ви можете за контактним телефоном у нашого консультанта або через форму зворотного зв’язку на сайті.
У діагностичному центрі Меділабс на вас чекають комфортні умови:
- відсутність черг, оскільки записатися на здачу аналізу можна заздалегідь на зручний час;
- уважний і ввічливий персонал, готовий відповісти на ваші запитання;
- гарантія безпеки — ми суворо дотримуємося всіх профільних норм і стандартів, заходів необхідної санітарії та гігієни;
- точні результати — наша лабораторія використовує якісні реагенти, обладнана сучасним діагностичним обладнанням, тому ми гарантуємо високу точність результатів.
Запрошуємо вас пройти лабораторне дослідження в найкращому в регіоні (за співвідношенням ціни та якості) діагностичному центрі регіону. Не відкладайте на “потім” питання здоров’я, коли від цього залежить ваше життя.