Вірусний гепатит А

Вірусний гепатит А – це гостре антропонозне захворювання печінки, що викликається РНК – вмісним вірусом. Також має назву хвороба Боткіна.

Гепатит А передається  фекально – оральним шляхом, характеризується розвитком запальних змін в печінці і проявляється симптомами інтоксикації, гепатомегалієї, клініко 0 лабораторними ознаками порушення функції печінки та жовтяницею.

Збудник гепатиту А – вірус гепатиту А (ВГА) ентеровірус, досить стійкий в зовнішньому середовищі: при кімнатній температурі може зберігатися декілька тижнів або місяців, при 40С – декілька місяців або років. ВГА гине при кип’ятінні через 5 хв, чутливий до ультрафіолетового випромінювання.

Шляхи передачі гепатиту А – аліментарний (через їжу), водний, контактно – побутовий. Вода, термічно не оброблені харчові продукти, брудні руки являються факторами передачі.

Близько 80% людей, які захворіли на вірусний гепатит А, це діти. Після перенесеного захворювання залишається пожиттєвий імунітет.

Симптоми гепатиту А

Інкубаційний період коливається від 7 до 40 днів.

Переджовтяничний період триває від 2 до 14 днів, починається гостро, з підвищення температури тіла до 38 – 390С, проявляться слабкістю, ознобом, ломотою в тілі, болем в м’язах та суглобах, головним болем, відсутністю апетиту, нудотою, блюванням, гіркотою в роті, зміною характеру випорожнень. Через декілька днів вже може спостерігатися збільшення печінки та селезінки. У деяких хворих спостерігається свербіж шкіри. За 1 -2 дні до появи жовтяниці з’являється потемніння сечі та ахолія (знебарвлення) калу. Переджовтяничний період триває 5 – 7 днів.

Поява жовтушності склер свідчить про перехід захворювання в жовтяничний період гепатиту А, який в середньому триває 2 тижні. Наростання жовтяниці триває 2 – 5 днів, через 5 – 10 днів інтенсивність жовтяниці починає зменшуватися. З появою жовтяниці самопочуття хворого покращується, нормалізується температура тіла, поступово зменшується та зникають симптоми переджовтяничного періоду.

В більшості випадків одужання наступає через 4 – 6 тижнів від початку клінічних проявів захворювання. В цей період, наряду з швидким зворотнім розвитком ознак хвороби, нормалізуються розміри печінки, відновлюється пігментний обмін.

При безжовтяничних формах гепатиту А, зберігаються основні клінічні прояви захворювання, підвищується АЛТ, АСТ, тимолова проба. Захворювання в такому випадку продовжується легко та триває 1 -2 тижні.

Ускладнення гепатиту А

Фульмінантні форми, печінкова енцефалопатія виникають вкрай рідко. Після перенесеного вірусного гепатиту А або на його фоні можливе загострення або виникнення таких захворювань, як холецистит, холангіт, панкреатит, гастрит та ін.

Діагностика гепатиту А

Діагностика вірусного гепатиту А основується на: епідеміологічних даних (контакт з хворим), клінічних даних (симптоми захворювання) та даних лабораторної діагностики.

Серед неспецифічних аналізів варто відмітити підвищення активності трансаміназ (АЛТ, АСТ), підвищення білірубіну в крові переважно за рахунок прямої фракції, підвищення тимолової проби та появу жовчних пігментів в сечі вже в перед жовтяничному періоді.

Специфічними маркерами гепатиту А являються антитіла класу IgM (анти – HAV IgM), вони з’являються в крові ще в інкубаційному періоді та зберігаються 3 – 6 місяців. Дещо пізніше з’являються в крові IgG. Вони зберігаються тривалий час, створюючи противірусний імунітет. Наявність їх в крові при відсутності IgM свідчить про перенесену в минулому інфекцію.

Сучасним та ультра точним методом діагностики вірусного гепатиту А вважається метод виявлення РНК вірусу шляхом полімеразної ланцюгової реакції (ПЦР) в крові (в кінці інкубаційного періоду та в перші 1 – 3 тижні клінічних провів) та в фекаліях (за 1 – 2 тижні до початку захворювання та 1 – 2 тижні жовтяниці).

Лікування гепатиту А

Питання про госпіталізацію в інфекційний стаціонар вирішує лікар з урахуванням важкості захворювання, стану хворого, епідемічного стану. Призначається дієта з виключенням смажених та гострих страв.

Залежно від важкості захворювання хворим призначаються ентеросорбенти, ферментні препарати, проводиться інфузійно – дезінтоксикаційна терапія.  Лікування призначає лікар. Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров’я.

Профілактика гепатиту А

При вірусному гепатиті А основними напрямками профілактики являються: реалізація гігієнічних заходів для розриву фекально – орального шляху передачі захворювання, забезпечення доброякісною водою, безпечними в епідемічному плані продуктів харчування, дотримання санітарних норм і правил, що пред’являються до приготування їжі, транспортування та зберігання продуктів харчування, дотримання правил особистої гігієни.

Вакцинопрофілактика вірусного гепатиту А рекомендується людям, які їдуть в несприятливі по вірусному гепатиту А регіони (туристи, військові та ін..).