Цукровий діабет

Цукровий діабет – це група захворювань, що супроводжуються підвищеним вмістом глюкози в крові. Це пов’язано з абсолютною (I тип) або відносною (II тип) недостатністю інсуліна, що виробляється підшлунковою залозою.

Симптоми цукрового діабету: спрага, збільшене сечовиділення, зниження ваги. При наявності цих ознак достатньо виявити підвищення рівня глюкози в крові, аби встановити діагноз.

Але найчастіше діабет доволі довгий час протікає без симптомів, тому виявити його можна лише зробивши низку тестів. Призначають їх під час профілактичних оглядів, вагітним, при захворюваннях підшлункової залози, порушеннях обміну речовин та інших патологіях.

  • Глюкоза (цукор) крові – визначається після 8-14 годин голодування. Досліджується кров з вени.

Норма глюкози (цукру) у дорослих – 3,3 – 5,5 ммоль/л. а у дітей – від 3,3 до 5,5 ммоль/л. Якщо у фахівців є сумніви щодо результатів аналізу цукру в крові, то проводять тест толерантності до глюкози. 

  • Глюкозо-толерантний тест

Спочатку береться кров натщесерце, а потім пацієнт приймає 75 грам глюкози, розчиненої в чаї. Дітям розраховують дозу за формулою 1,75 грам глюкози/кг.

Повторно аналіз проводять через 1-2 години, вміст цукру в крові не повинен перевищувати рівень 7,8 ммоль/л. Концентрація 11,1 ммоль/л і вище – свідчить про цукровий діабет.

Рівень нижче 11,1 ммоль/л, але вище 7,8 ммоль/л вважається порушенням толерантністю до глюкози.

  • Глікований гемоглобін (Hb1c) – гемоглобін еритроцитів, поєднаний з глюкозою. Рівень Hb1c характеризує вміст цукру в крові за останні 2-3 місяці.

Переваги тесту – на його результати не впливає наявність стресу або інфекцій у пацієнта, а також прийом ліків.

Вимірюється у відсотках від загальної кількості гемоглобіну. Норма – менше 6%.

6,5% і вище є критерієм діагностики цукрового діабету.

  • Фруктозамін – поєднання глюкози з білками плазми, за рівнем якого можна визначити середній вміст цукру за останні 2-3 тижні.

Норма – менше 319 мкмоль/л. Проводиться при зміні плану лікування діабету; при вагітності у жінок, які страждають на діабет; у пацієнтів з анемією, тому що дослідження на гликозильований гемоглобін не дає точних результатів.

  • С-пептид – одна з частин секрету підшлункової залози, яка дозволяє оцінити продукцію інсуліну.

Вимірювання дає можливість провести діагностику діабету і оцінити ефективність його лікування.

С-пептид і інсулін виробляються в рівному співвідношенні, але концентрація С-пептиду є постійною і не залежить від рівня глюкози в крові людини.

Норма – 260-1730 пмоль/л. Може підвищуватися після прийому їжі, гормональних препаратів, глюкокортикостероїдів, контрацептивів і деяких інших. Рівень нижче норми свідчить про інсулінозалежний цукровий діабет, інсулінотерапію, стрес та інші стани.

  • Інсулін – гормон підшлункової залози, який регулює вуглеводний обмін, підтримує концентрацію глюкози в крові на оптимальному рівні і бере участь в метаболізмі жирів. Дефіцит інсуліну призводить до підвищення цукру в крові і енергетичного голодування клітин, що негативно позначається на внутрішніх процесах і викликає різні ендокринні патології.

Норма – 2,7 – 10,4 мкОд/мл.

  • Лептин – гормон, який секретується жировими клітинами і, як передбачається, бере участь в регуляції енергетичного обміну організму і маси тіла. Він зменшує апетит, підвищує витрата енергії, змінює метаболізм жирів і глюкози, впливає на продукцію інсуліну.

Норма – жінки 1,1 – 27,6 нг/мл, чоловіки – 0,5 – 13,8 нг/мл.

В Медіалабс на вас чекають:

› професійний персонал,

› одноразові стерильні матеріали,

› безпечний та безболісний забір крові за допомогою спеціальних вакутейнерів,

› зручні та економні пакети досліджень,

› можливість отримання результатів деяких тестів вже за дві години.

Вид аналізу Ціна
C-пептид
170 грн
Інсулін
160 грн
Індекс НОМА (глюкоза крові, інсулін)
230 грн
Глікозильований гемоглобін (Hb1c)
160 грн
Глюкозо-толерантний тест
180 грн
Лептин
440 грн
Фруктозамін (глікозильований альбумин)
170 грн
Інсулін через 2 год. після прийому глюкози
160 грн
Мікроальбумінурія + креатинін сечі
220 грн

Зверніться до будь-якого відділення Меділабс або за телефоном: (0432) 50-71-71.

Наші оператори підкажуть, як правильно підготуватися до дослідження та адресу найближчого відділення.