Дослідження функцій щитоподібної залози (тиреоїдна панель)

Щитоподібна залоза – одна з найважливіших залоз ендокринної секреції. Її тканина утворена численними пухирцями, що наповнені склоподібним колоїдом – йодовмісним білком тіреоглобуліном. Також вона містить багато йоду, з якого утворюються гормони тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3).

Тироксин впливає на ріст тканин, обмін речовин і теплоутворення. Його посилене виділення супроводжується різкою активізацією обміну речовин.

1.Т4 вільний. Саме ця фракція, не пов’язана з транспортними білками, здійснює усі гормональні впливи в організмі. Вільний тироксин складає лише 0,03-0,04% від загальної кількості гормону, що виробляє щитоподібна залоза. Відхилення цього показника від норми може вказувати на конкретну патологію. Але встановити його концентрацію в крові дещо складніше, ніж кількість загального тироксину и і в організмі він знаходиться короткий період часу та руйнується при проходженні через нирки та печінку.

2.Т4 загальний легко встановлюється, його норма складає 64-150 нмоль/л. Гормон, що зв’язаний з білками може довгий час циркулювати в крові та в разі необхідності (при стресі або вншому навантаженні) швидко звільняється та перетворюється на вільний Т4. Цей показник характеризує функцію щитоподібної залози.

3.Т3 вільний. Трийодтиронін набагато активніший за Т4, відповідає за насичення клітин організму киснем та впливає на усі ланки обміну речовин. Цю функцію виконує вільний гормон, якого в крові приблизно 0,3% від загальної кількості Т3. Крім щитоподібної залози, він виробляється в периферійних тканинах шляхом перетворення Т4. 

 • Для дорослих норма концентрації вільного Т3 у сироватці крові складає 2,6-5,7 пкмоль/л.
 • Збільшення спостерігається при підвищенні функції щитоподібної залози (ЩЗ), дефіциті йоду, при стійкості клітин до дії гормону та інших станах.
 • Зменшення може бути при недостатності функцій щитоподібної залози, її запаленні (тиреоідіті), операціях, порушенні дієти і т.і.

4.Т3 загальний характеризує функцію щитоподібної залози. Обов’язково вимірюється при дисфункції ЩЗ, різких коливаннях маси тіла, порушеннях менструального циклу у жінок, схильності до набряків. Норма для дорослих – 0,89-2,44 нмоль/л.

5.ТТГ (тиреотропний гормон). Виробляється в передній долі гіпофізу, управляє функціями щитоподібної залози. Працює за принципом зворотнього зв’язку – при збільшенні концентрації Т4 та Т3 в крові, продукція ТТГ знижується та навпаки.

Норма для дорослих 0,4-6,0 мОд/л.

Може знижуватися при травмах та запаленнях головного мозку, запальних та онкозахворюваннях щитоподібної залози, хронічному стресі.

Збільшується при аутоімунному запаленні ЩЗ, аденомі гіпофіза, ускладненнях вагітності.

6.Тиреоглобулін (ТГ) – білок, що бере участь в синтезі йодованих гормонів (ТТГ, Т3, Т4). Зміна концентрації тиреоглобуліну свідчить про порушення структури щитовидної залози або її дисфункції, тому аналіз на ТГ важливий для діагностики серйозних патологій, в тому числі, аутоімунних та онкологічних.

 • Норма в крові – менше 55 нг/мл.
 • Збільшується при тіреоідітах, в тому числі автоімунному, при пошкодженнях ЩЗ, злоякісних та доброякісних новоутвореннях залози, дефіциті йоду.
 • Зменшується  при передозуванні тиреоїдних гормонів.

7.Антитіла:

 • до тиреоглобуліну. З тиреоглобуліну виробляються усі гормони ЩЗ. Антитіла до цього глікопротеїну можуть призводити як до підвищеного синтезу гормонів ЩЗ, так і до його зниження.
 • до тиреопероксидази (мікросомальні). Тиреопероксидаза – це фермент, завдяки якому утворюється активний йод та синтезуються гормони ЩЗ. 

Якщо організм починає сприймати фермент як чужорідний протеїн, проти нього виробляються антитіла, що призводить до масового пошкодження пухирців та тканин ЩЗ та вивільненню великої кількості гормонів. Але через 1-2 місяці їх активність закінчується та вони більше не виробляються, внаслідок чого розвивається гіпотиреоз (порушення функцій ЩЗ). Виявлення антитіл може підтвердити необхідність призначення замісної терапії.

Як підготуватися до дослідження?

 • Для дослідження функцій ЩЗ використовується венозна кров
 • Забір крові проводиться в першій половині дня (до 11.00 рівень гормонів піковий)
 • У день тесту їсти не можна, перед процедурою дозволяється пити тільки воду без газу
 • За 2-3 години до аналізу заборонено курити, в тому числі електронні сигарети, та користуватися замінниками нікотину (спрей, пластир, жувальна гумка)
 • Тести необхідно проводити в спокійній обстановці. За добу до аналізу потрібно виключити спортивні заняття, важкі фізичні навантаження та стрес. Останні 30 хвилин перед маніпуляцією краще провести в абсолютному спокої
 • Лікаря потрібно попередити про всі курси лікування. Деякі препарати (йодовмісні, гормони та ін.) доведеться тимчасово скасувати
 • Аналіз небажано робити відразу після інших досліджень (УЗД, флюорографія, МРТ і т.д.)

В Медіалабс на вас чекають:

› професійний персонал,

› одноразові стерильні матеріали,

› безпечний та безболісний забір крові за допомогою спеціальних вакутейнерів,

› зручні та економні пакети досліджень,

› можливість отримання результатів деяких тестів вже за дві години.

Вид аналізу Ціна
Антимікросомальні антитіла (АМС)
160 грн
Антитіла до рецепторів ТТГ
320 грн
Антитіла до тиреоглобуліну (АТТГ)
180 грн
Антитіла до тиреопероксидази (АТПО)
180 грн
Паратгормон (Імунохімія)
180 грн
Т3 трийодтиронін вільний (FТ3)
150 грн
Т3 трийодтиронін загальний (Т3)
150 грн
Т4 тироксин вільний (FТ4)
150 грн
Т4 тироксин загальний (Т4)
150 грн
Тиреоглобулін (ТГ)
180 грн
Тиреотропний гормон (ТТГ)
150 грн

Зверніться до будь-якого відділення Меділабс або за телефоном: (0432) 50-71-71.

Наші оператори підкажуть, як правильно підготуватися до дослідження та адресу найближчого відділення.