Онкомаркер молочної залози (СА 15-3)
390 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми: онкомаркер молочної залози СА-15-3;
Російська – раковый антиген молочной железы 15-3;
Англійська – Сancer Antigen 15-3.
Методи дослідження: хемілюмінесцентний.
Одиниці виміру: міжнародних одиниць на мілілітр.
Біоматеріал: цільна венозна кров.
Правила підготовки:
Рекомендуємо онкомаркери молочних залоз як здавати:
- Приходити на аналіз натще, з останнього прийому їжі має пройти 8-12 годин.
Радимо уникати:
- Надмірного фізичного навантаження та спортивних тренувань, а також вживання алкоголю напередодні аналізу;
- Палити за півгодини до взяття крові.
Що таке Онкомаркери молочних залоз
Речовини, які складаються з високомолекулярних білків у сполученні з вуглеводнями (глікопротеїни), які мають гелеподібну консистенцію та присутні в нормальних клітинах залоз, щоб захистити навколишні клітини від пошкоджень. При пухлинах виникають порушення у процесі утворення цих речовин, їх виробляється забагато і вони потрапляють у кров.
Антиген CA 15-3 вважається найбільш відомим онкомаркером молочної залози розшифровку якого ми приведемо нижче. У здоровому організмі він знаходиться на поверхні секретуючих епітеліальних клітин багатьох органів.
Якщо підвищені онкомаркери молочних залоз типу СА 15-3, це може свідчити про онкологічний процес у епітеліальних клітинах молочних протоків грудей – на ранній стадії (приблизно у 10% пацієнток) та при метастазах (у 70%), особливо у печінку та кістки. Тобто, чим більша маса пухлини та чим далі вона розповсюджується, тим відхилень стає більше.
У той самий час, показник не є специфічним саме для цього типу злоякісного процесу і і вірогідність його зміни при інших новоутвореннях (яєчники, матка, легені, шлунок, печінка тощо).
Що показує Онкомаркер молочної залози
Підвищення концентрацій ракового антигену 15-3 може бути показником прогресування, тоді як понижений рівень пов’язується з регресією та покращенням стану. Маркер не має достатньої чутливості та специфічності для діагностики початку онкологічного процесу, проте дозволяє стежити за перебігом хвороби та виникненням рецидивів.
Є стани, за онкомаркером молочної залози норму яких вказано далі, не можна зробити однозначний висновок. Показники підвищуються без наявності у людини злоякісного новоутворення. На жаль, протилежні ситуації, коли рак уже є, а маркери ще залишаються нормальними, теж трапляються. Тому дослідження не використовують для первинного діагностування РМЗ та у якості скринінгу, а у випадку рецидивів маркер у крові росте задовго до появи клінічних симптомів (за 5-6 місяців).
При діагностиці раку грудей та веденні пацієнтки повинні також враховуватися тести та процедури, прийняті у клінічній практиці. Тобто, підхід має бути комплексним, і одиночний аналіз без взяття до уваги всієї картини, не дасть бажаного ефекту.
Основні покази для призначення аналізу
- Спостереження за перебігом в динаміці, для своєчасного виявлення прогресування, рецидиву, метастазування;
- Щоб відрізнити доброякісне захворювання МЗ від раку,
- Планування лікувального протоколу РМЗ та контроль його ефективності.
Як скринінг, для встановлення стадії РМЗ, при інших локалізаціях злоякісного росту визначати цей антиген не рекомендується.
Референсні значення
СА-15-3 (BR MONITOR) МО/мл:
0-31,30
Важливо зрозуміти — відхилення від нормальних значень потребує консультації фахівця, та оцінки стану у комплексі з іншими дослідженнями (маммографія, СКТ, МРТ, аналізи на інші антигени тощо). Не варто призначати собі обстеження та ліки за результатами аналізу, зверніться до лікаря.
Інтерпретація результатів
Підвищення рівня
- У пізніх стадіях РМЗ, при метастазуванні, рецидивах карциноми МЗ,
- Рак бронхів, шлунку, підшлункової, яєчників, матки 3-4 ст.,
- Доброякісна мастопатія,
- Цироз печінки,
- Гострий гепатит,
- ІІІ триместр вагітності,
- Аутоімунна патологія (зокрема, системний червоний вовчак),
- Саркоїдоз,
- Туберкульоз.
Зниження
- Немає пухлини,
- Протиракова терапія подіяла,
- Рак є, але антигену не виділяє.
- Рання стадія раку.
Що може вплинути на результат
- Прийом біотину (у великих дозах),
- Вагітність,
- Наявніть неонкогенних захворювань внутрішніх органів,
- Початок лікування РМЗ – протягом перших 4-6 тижнів навіть при позитивній відповіді рівень може зростати та давати хибнопозитивні результати.
Важливо пам’ятати — визначення показників онкомаркерів раку молочної залози потрібно проводити у одній і тій самій лабораторії, щоб мати чітке уявлення, як перебігає хвороба, чи є ефект від препаратів та процедур. Ми у «Меділабс» готові виконати всі необхідні аналізи, чітко, швидко та на рівні кращих закордонних лабораторій.
Приходьте.