Натрій
155 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми: Українська – натрій сироватки;
Російська – натрий сыворотки;
Англійська – Sodium serum, Na+.
Методи дослідження: іонселективні електроди.
Одиниці виміру: мілімоль на літр.
Біоматеріал: Венозна кров.
Правила підготовки:
Не палити протягом 30 хвилин перед взяттям крові.
Приходити на аналіз натще, від останнього прийому їжі має пройти не менше 8-12 годин.
Попередити про прийом будь-яких лікарських препаратів.
Що таке натрій
Він є електролітом, який відіграє низку важливих ролей в організмі. Деякі з ключових функцій елементу включають:
- Підтримку балансу рідини: натрій допомагає регулювати і контролювати рух рідин в клітини та з них. При зневодненні, вміст його може підвищуватися, тоді як зниження — вказувати на надмірну гідратацію (надлишкову кількість рідини).
- Регулювання артеріального тиску відбувається у тому числі, завдяки механізму утримування води у кров’яному руслі. Коли рівень натрію надто високий, це веде до гіпертонії. Навпаки, низькі показники спричиняють падіння тиску.
- Втримання рівноваги електролітів: натрій є одним із кількох життєво необхідних мінералів організму, які допомагають підтримувати баланс іонів у клітинах. Це критично для нормальної передачі нервового імпульсу.
- Допомога в процесі травлення: мінерал входить до складу соляної кислоти шлунку, бере участь у засвоєнні поживних речовин у тонкому кишечнику.
- Участь у скороченні м’язів: певна кількість натрію необхідна для правильного їх функціонування, у тому числі, регулярної роботи серця. Він сприяє м’язовому скороченню, підтримуючи належний електролітну рівновагу.
Загалом, роль сироваткового натрію полягає в підтримці рідинної та електролітної рівноваги, що є необхідним для нормального функціонування усіх органів і систем.
Що показує аналіз на натрій
Дослідження використовується для виявлення аномального натрію, включаючи низький та високий його рівні.
Гіпонатріємія характеризується дефіцитом натрію в крові. Це може виникнути, коли організм отримує надлишок рідини, наприклад, при вживанні великого рідинного об’єму за короткий проміжок часу, або відбувається значні її втрати разом з мінералами (через тривале потовиділення, вживання певних ліків). Також цей стан є результатом затримки рідини внаслідок порушення ниркової функції.
Гіпернатріємія виникає при втраті води, наприклад, через тривалу блювоту чи діарею, або при надходженні занадто великої кількості натрію, що трапляється значно рідше.
Порушення рівноваги трапляється у випадку збою у роботі гормонів, що регулюють:
- Виділення Na+ з сечею (натрійуретичний гормон, альдостерон),
- Перешкоджання надмірним втратам через нирки (АДГ, антидіуретичний гормон),
- Спрагу (АДГ).
Також значний вплив на електролітний обмін чинить робота нирок та наднирників, виділення реніну, вазопресину, гормонів передньої частки гіпофізу, карбоангідрази тощо.
Коли показники натрію в сироватці значно змінюються, це відбивається на кількості рідини в тканинах (гідратації). Найчастіше це призводить до зневоднення (дегідратації) чи набряків (внаслідок гіпергідратації).
Показник натрію, який відображає вміст у тканинах, забезпечує злагоджену роботу всього тіла. Саме тому так важливо, щоб він залишався стабільним та не піддавався значним змінам.
Основні покази для призначення аналізу
- Симптоми натрієвого дисбалансу: при головному болю, нудоті, м’язових судомах можна запідозрити нестачу. На надлишок вказує спрага, втома, м’язова слабкість, дратівливість, зменшення кількості сечі. У важких випадках обидва стани можуть призвести до судом, коми і навіть смерті.
- Ознаки чи підозра на втрати чи перевантаження рідиною.
- У ході обстежень при патологіях внутрішніх органів, ендокринних залоз які є наслідками електролітних порушень.
- Контроль за лікуванням, яке впливає на водно-сольовий обмін (при прийомі певних сечогінних).
- Комплексне обстеження пацієнтів разом із іншими показниками електролітів.
Референсні значення
Na+ 135-148 ммоль/л
Інтерпретація результатів
Підвищення викликає:
- надмірне вживання солі;
- втрата рідини з позаклітинного простору – надмірна пітливість, сильна блювота, багатократна діарея, підвищена частота сечовипускань у хворих на нецукровий діабет;
- гіперфункція кори наднирників (синдром Кушинга);
- порушення центральної регуляції водно-сольового обміну (при патології гіпоталамуса).
- кетоацидоз.
Існує кілька можливих причин гіпонатріємії, зокрема:
- Надмірне споживання рідин частіше зустрічається у спортсменів під час тривалих змагань на витривалість, або у людей, які швидко та багато п’ють.
- Ліки — діуретики, антидепресанти та знеболюючі, можуть спричинити втрату електроліту,
- Захворювання — серцева, печінкова, ниркова недостатність,
- Гормональний дисбаланс, спричинений порушенням роботи надниркових залоз, низьким рівнем антидіуретичного гормону (АДГ),
- Сильне зневоднення через пронос чи блювання часто призводить до вивільнення АДГ, а потім — до затримки води.
- Психогенна полідипсія — рідкісний стан, що характеризується надмірною спрагою та споживанням води, спричинений певними психічними розладами (шизофренією).
Що може вплинути на результат
Недавні травми, операції, шок, вживання ліків (анаболічні, стероїдні та статеві гормони, бікарбонати, антикоагулянти, сечогінні, протисудомні, антидепресанти) можуть змінювати результати.
Важливо обрати лабораторію, яка забезпечить точність та достовірність даних, комфорт при будь-якій взаємодії з пацієнтом та лікарем. А також — оперативне виконання замовлень та зручний формат видачі результатів, щоб відслідкувати динаміку. Саме це ми гарантуємо у «Меділабс».