Лямбліоз: симптоми, причини, діагностика

Лямбліоз — це інфекційна хвороба, яку викликають найпростіші мікроорганізми лямблії. Паразити переважно виявляються у тонкому кишківнику, рідше в інших органах, передаються контактно-побутовим шляхом. За даними ВООЗ щорічно у світі реєструють понад 200 млн випадків зараження людини. Частка дітей у загальній структурі хворих у 5-6 разів перевищує кількість дорослих пацієнтів. Частка лямбліозу у структурі гельмінтозів становить 30-80%. У дитячій популяції 73% випадків стосується дітей у віці до 4 років. В Україні щорічно діагностується близько 30–40 тис. нових випадків.

Що таке лямблії

Лямблії — найпростіші паразити з роду дипломонад джгутикових протистів. У мікроорганізмів з тілом грушоподібної форми чотири джгутики, які допомагають переміщатися в рідкому середовищі. Розміри лямблії становлять 10-18 мкм, що дозволяє побачити паразита неозброєним оком. Розмноження відбувається шляхом розподілу клітини надвоє. Поділ проходить у поздовжньому напрямку.

Що таке лямбліоз

Лямблії паразитують у кишківнику людини, тварин та птахів.

Найпростіші існують в організмі господаря у двох морфологічних формах — вегетативній та у вигляді цист. Мікроорганізми перетворюються на цисти, коли потрапляють у товстий кишечник. Цисти поширюються у навколишнє середовище разом із випорожненнями та зберігають життєздатність протягом тривалого часу — до 75 днів у вологому середовищі, до 60 днів — у холодній воді.

Наукова назва хвороби лямбліоз пов’язана з латинським написанням збудника Giardia duodenalis. Захворювання може протікати безсимптомно або супроводжуватись вираженою клінічною картиною. В одних пацієнтів проявляється періодичним метеоризмом (здуття живота), в інших — мальабсорбцією (порушення травлення їжі в кишечнику, погіршення засвоєння поживних речовин та вітамінів).

Зараження відбувається переважно орально-фекальним шляхом. Орально-фекальний механізм передачі передбачає попадання мікроорганізмів у зовнішнє середовище разом із калом. Проникаючи у здоровий організм, паразити закріплюються на слизовій оболонці структур тонкого кишечника та активно розмножуються, викликаючи порушення у роботі органів та систем. Деякі мікроорганізми, що трансформуються в цисти, захищені щільною оболонкою від зовнішніх впливів.

Причини лямбліозу

Причини лямбліозу

Зараження лямбліоз зазвичай відбувається внаслідок недотримання правил особистої гігієни. Інша причина — несприятливі санітарно-побутові умови. Забруднена збудниками вода — поширене джерело зараження. Рідше паразит потрапляє в організм через заражену їжу або при прямому контакті з хворою людиною. Цисти лямблії тривалий час зберігаються у відкритих водоймах. Цисти стійкі до стандартної обробки питної води речовинами, що містять хлор. Міські системи водопостачання з недостатньою фільтрацією можуть сприяти поширенню інфекції.

Небезпека зараження підвищується при використанні води з колодязів, річок, струмків та озер для пиття та приготування їжі. Описано випадки зараження під час статевого контакту. Заразитися хворобою можна при контакті з фекаліями хворого, наприклад, змінюючи підгузки дитині. Контактно-побутовий спосіб передачі передбачає зараження при рукостисканні, дотику до забруднених цистами поверхонь — дверних ручок та вимикачів, використання загальних предметів побуту. Для зараження потрібне попадання в організм 10-100 цист.

Симптоми лямбліозу у дорослих та дітей

Клінічна картина варіюється залежно від підтипу збудника. У більш ніж 30% випадків симптоми відсутні. У 50% хворих спостерігаються певні ознаки. Виражена клінічна картина є у 13-40% випадків. Пацієнти з безсимптомним перебігом захворювання залишаються носіями паразитів і можуть заражати оточення. Симптоми неспецифічні, нагадують прояви багатьох кишкових інфекцій, що ускладнює постановку коректного діагнозу та лікування. Лямбліоз у дітей ускладнює перебіг інших захворювань, провокує перехід патологій у хронічну форму. Причини запідозрити лямбліоз у дитини:

  • Діарея чи запори невстановленої причини.
  • Хвороби ШКТ хронічної течії.
  • Стійка нудота.
  • Кишковий дисбактеріоз.
  • Відставання у фізичному та розумовому розвитку.
  • Субфебрильна температура (в межах 37-37,9 ° C) протягом тривалого часу.

Ознаки лямбліозу включають порушення у роботі вегетативного відділу нервової системи у поєднанні зі шлунково-кишковими розладами. Вегетативні розлади проявляються прискореним серцебиттям, частим, поверхневим диханням, посиленим потовиділенням, запамороченням.

Яскрава ознака — висип на шкіри. У дітей, інфікованих лямбліями, часто діагностують дерматити, нейродерміти, екземи, патології дихальної системи — бронхіальну астму, обструктивну хворобу легень. Висипання є наслідком алергічної реакції організму на присутність збудників. Шкірні висипання викликають хворобливі відчуття та сверблячку. Гостра форма патології розвивається на 1-14 день після зараження.

Виявляється ознаками:

  • водянистая діарея;
  • смердючий запах фекалій;
  • кишкові кольки;
  • здуття живота;
  • відрижка, бурчання у животі;
  • загальна слабкість та нездужання;
  • зниження апетиту;
  • підвищена дратівливість;
  • дискомфортні відчуття та болі в області епігастрію;
  • нудота, що періодично з’являється.

Інфекція призводить до зневоднення, що супроводжується ознаками інтоксикації — головним болем, хворобливими відчуттями у м’язах, підвищенням показників температури тіла. Гостра форма протікає протягом 1-3 тижнів. З огляду на інфекції нерідко розвивається непереносність лактози. У важких випадках порушення засвоєння цукру та жиру призводить до значної втрати ваги. Інші пацієнти скаржаться на затяжну діарею із присутністю гною у калі. Тривалий перебіг патології спричиняє стан хронічної втоми. У дітей спостерігається повільне збільшення у вазі.

лямбліоз у дітей

Небезпека та ускладнення лямбліозу

Лямблії у дітей викликають порушення у формуванні та розвитку органів. Механічна травматизація структур, утворених сполучною тканиною, наприклад стінок жовчних шляхів, призводить до стійких деформацій. Інші наслідки:

  • Зміна протікання біохімічних реакцій у шлунково-кишковому тракті із порушенням обміну жирів, білків, цукрів.
  • Дисбаланс кишкової мікрофлори, гноблення корисних кишкових мікроорганізмів, зниження місцевого імунітету.
  • Зменшення вироблення секрету травними органами, зниження природного захисту від ушкоджень слизових оболонок структур ШКТ.
  • Ферментна недостатність, порушення перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин.
  • Дисфункція клапанів із розвитком рефлюксної патології.
  • Розвиток підвищеної чутливості, ендогенної інтоксикації, вторинного імунодефіциту.

Патологічні зміни в зоні жовчних проток та міхура призводять до порушення моторно-евакуаторної функції з подальшим розвитком холелітіазу (утворення конкрементів у жовчному міхурі). Інші наслідки лямбліозу:

  • Реактивний артрит — ураження суглобів запального генезу, обумовлене порушенням обміну речовин та зниженням імунітету.
  • Набряк Квінке — гостра алергічна реакція, яка характеризується значним збільшенням обсягу слизових оболонок дихальних шляхів, що може спричинити задуху і смерть.
  • Анемія — зменшення концентрації еритроцитів у крові.
  • Порушення функцій печінки.

У разі лямбліозу хронічного перебігу уражаються нервові закінчення, що провокує порушення іннервації органів та тканин з подальшим розвитком дисфункції. Синдром подразненого кишечника з симптомами — біль у животі, розлад стільця (діарея, запори), метеоризм, значно погіршує якість життя пацієнта.

Як діагностувати лямбліоз

Діагноз ставлять за результатами досліджень калу, крові, дуоденального вмісту (частинки їжі, шлунковий сік, ферменти підшлункової залози, які знаходяться у дванадцятипалій кишці). Методи діагностики:

  • Аналіз на наявність антигенів до збудника Giardia.
  • Молекулярне тестування на наявність ДНК мікроорганізму в калі.
  • Візуальна ідентифікація цист та лямблій у калі та вмісті дванадцятипалої кишки.

Своєчасна діагностика лямбліозу та адекватне лікування допоможуть уникнути ускладнень, небезпечних для здоров’я. Цисти виявляються в калі через 5-7 днів після появи симптоматики. Сучасні методи діагностики дозволяють виявити захворювання у 100% випадків. Імуноферментний аналіз (ІФА) проводиться для виявлення антигенів до паразитів. Антитіла виробляються імунною системою людини через 2-4 тижні після інфікування.

Дослідження калу під мікроскопом — менш чутливий та надійний метод. При хронічному перебігу інфекції в калі може бути незначна кількість мікроорганізмів. Мікроскопічний аналіз калу на лямблії нерідко вимагає повторення чи проведення додаткової діагностики.

Високою точністю та інформативністю відрізняється тест на наявність ДНК збудника у калі. Метод ПЛР — полімеразної ланцюгової реакції, що дозволяє виявляти збудника при мінімальній концентрації в досліджуваному зразку.

Дуоденальне зондування проводиться для забору та подальшого дослідження зразка вмісту дванадцятипалої кишки. Інвазивний метод використовують для контролю результатів лікування лямбліозу.

аналіз на лямблії

Як здати аналіз на лямблії

Сучасна лабораторія “Меділабс” у Вінниці запрошує здати аналізи на лямбліоз. Нашим пацієнтам гарантовані точні, швидкі результати, конфіденційність та комфортна, затишна атмосфера. Інші переваги для пацієнтів:

  • Сучасне лабораторне обладнання високої точності результатів.
  • Кваліфікований персонал.
  • Максимальна безпека.
  • Чимало результатів готові протягом 1 дня.

З появою ознак інвазії здайте аналіз крові на лямблії у лабораторії “Меділабс”, щоб усунути сумніви, виявити патологію та розпочати лікування. Терапія на ранній стадії дає найкращі результати. Своєчасне лікування дозволяє уникнути розвитку ускладнень. Здати аналізи рекомендується людям, які контактували з хворими на лямбліоз. Щоб пройти обстеження, запишіться, заповнивши форму на сайті або зателефонувавши за номером 0(800)33 51 51. Багатоканальна лінія одночасно обслуговує до 10 абонентів.

Схеми лікування лямбліозу

Лямбліоз лікує лікар-інфекціоніст. Діагноз ставлять на основі фізикального огляду з огляду на дані анамнезу, скарги пацієнта та результати лабораторного дослідження. Лікар призначає протипаразитарні препарати, пробіотики та пребіотики. Тривалість курсу терапії та дозування препаратів підбираються індивідуально залежно від тяжкості перебігу, віку та маси тіла пацієнта. Вітамінні комплекси та мікроелементи призначають у разі виявлення дефіциту мікронутрієнтів. Дієтичне харчування — обов’язковий компонент програми терапії.

Профілактика лямбліозу

Прогноз переважно сприятливий. Своєчасне виявлення та адекватна терапія сприяє повному одужанню. Щоб запобігти інфікуванню надалі, слід дотримуватись правил профілактики:

  • Вживання очищеної питної води.
  • Дотримання вимог гігієни — миття рук перед вживанням їжі, після прогулянки на вулиці, відвідування туалету, ігри з домашніми тваринами та птахами.
  • Гігієна приготування їжі. Використання якісних продуктів, миття проточною водою овочів та фруктів протягом 5-10 хвилин. Належна термічна обробка м’ясних та рибних продуктів.
  • Своєчасне та коректне лікування інфекційних хвороб ШКТ.

Профілактика полягає у навчанні дітей основам санітарії, правилам особистої гігієни. Воду з колодязя та відкритих водойм знезаражують методом кип’ятіння. Лямбліоз — поширене захворювання, яке призводить до тяжких порушень у роботі органів шлунково-кишкового тракту та дихання, печінки, опорно-рухового апарату та шкіри. Запишіться на прийом до лабораторії “Меділабс”, щоб зберегти здоров’я, позбутися неприємних симптомів та жити повноцінним життям.

0
    0
    Кошик замовлень
    Ваш кошик пустийПовернутись до вибору