Ліпаза
175 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми:
Українська: Ліпаза
Російська: Липаза
Англійська: Lipase, LPS
Методи дослідження: кінетичний тест
Одиниці виміру: Одиниць на літр
Біоматеріал: Венозна кров
Що таке ліпаза
Ліпаза — це травний фермент, що входить до складу “травного соку”. Головне завдання цього виду білка – допомога в розщепленні жирів. Основну кількість ліпази виробляє підшлункова залоза. Мала частина цього ферменту виробляється слинними залозами, тому перетравлення їжі починається ще під час пережовування.
Частина ліпази постійно присутня в крові здорової людини. Нормою вважається показник – до 38 одиниць на літр. Але в разі запалення підшлункової залози, за її механічного або інфекційного пошкодження, а також за пухлинних процесів відбувається вироблення великої кількості ферменту і викид його в кров.
Коли призначають аналіз на ліпазу
Дослідження призначають при підозрі на такі захворювання та стани:
- панкреатит;
- новоутворення підшлункової залози;
- контроль лікування гострого чи хронічного панкреатиту;
- післяопераційний контроль, коли хірургічного втручання зазнали органи ШКТ;
- хвороба Крона.
Підвищений рівень ліпази також може вказувати на деякі захворювання нирок, шлунка та кишечника, тому аналіз призначають як допоміжне дослідження.
Сімейний лікар чи гастроентеролог може призначити аналіз крові на ліпазу при таких симптомах:
- нудота, блювання, зниження апетиту;
- тяжкість у животі після їжі;
- біль у верхній частині живота;
- метеоризм;
- підвищення температури;
- розлад стільця.
Оскільки відхилення рівня ліпази від референтного значення може бути пов’язане з різними станами і патологіями, її здають з іншими біохімічними тестами, щоб диференціювати захворювання за результатами комплексного лабораторного скринінгу.
Як здавати аналіз ліпази
Ліпазу вимірюють за аналізом крові. У клініці фахівець бере зразок венозної крові із вени на руці. Зазвичай, процедура займає менше п’яти хвилин. Кров здають вранці, натще — рекомендується відмова від їжі за 8-12 годин до тесту. Також важливо уникати напередодні фізичної активності та стресів. Якщо ви приймаєте ліки, які можуть вплинути на результат тесту, обов’язково повідомте про це лікаря. Лікар дасть рекомендації, яких важливо дотримуватися.
Що показує аналіз ліпази
Підвищений у кілька разів рівень ліпази найчастіше вказує на гострий панкреатит. Підвищений незначний показник ліпази може бути викликаний:
- закупоркою протоку підшлункової залози;
- хронічний панкреатит;
- новоутворенням органу;
- хронічною хворобою нирок;
- виразкою шлунка або 12-палої кишки;
- абстинентний синдром, спричинений зловживанням алкоголю.
Іноді підвищений рівень ліпази спостерігається у пацієнтів із цукровим діабетом. Деякі ліки можуть спричинити зростання маркера.
Низький рівень ліпази може вказувати на незворотне ушкодження тканин підшлункової залози.
Правильно розшифрувати аналіз може тільки лікар, тому зверніться до фахівця за діагностикою та адекватним лікуванням. Якщо клінічна картина неоднозначна, лікар призначить додаткові тести, щоб отримати більше інформації про стан здоров’я пацієнта. Лікар також може призначити сканування — УЗД, КТ або МРТ, щоб лікар міг побачити пошкодження підшлункової залози.
Медичний діагностичний центр “Меділабс” у Вінниці пропонує здати аналіз на ліпазу. Пройти діагностику ви можете за направленням сімейного лікаря або за власною ініціативою. Ми гарантуємо відвідувачам конкурентні ціни, комфортні та безпечні умови, високу точність результатів. Персонал, який пройшов підготовку, допоможе пройти лабораторну діагностику без стресу. Записатися в клініку можна на сайті або за телефоном.