Кальцитонін
Тест на кальцитонін — це діагностичне дослідження, що дозволяє діагностувати або виключити рідкісне захворювання або контролювати його лікування. Наприклад, кальцитонін може стати маркером деяких видів рідкісного раку та кількох хвороб, які призводять до втрати кальцію з організму.
Що таке кальцитонін
Кальцитонін — це гормон, що відповідає за контроль концентрації кальцію в організмі, знижуючи його при необхідності або виробляючи у більшій кількості. Кальцитонін, також званий тиреокальцитоніном, має дію, протилежну паратиреоїдному гормону (ПТГ), який підвищує рівень кальцію в крові. Регулювання рівня кальцію необхідне, оскільки він відіграє провідну роль у багатьох важливих фізіологічних процесах, таких як здатність крові до зсідання, скорочення м’язів, у тому числі міокарда.
Де виробляється кальцитонін
Тест кальцитонін вимірює рівень гормону в організмі пацієнта. За зразок береться венозна кров. Кальцитонін виробляється у щитоподібній залозі парафолікулярними клітинами, також званими С-клітинами.
Щитоподібна залоза — це невеликий орган у формі метелика, який розташовується спереду на шиї. Будучи важливою складовою ендокринної системи, він підтримує багато життєво важливих функцій організму людини, виробляючи певні гормони, які є хімічними речовинами-посередниками, що регулюють різні функції організму.
Лікарі та вчені не до кінця розуміють важливість кальцитоніну для організму. Адже аномальні рівні кальцитоніну викликають мало або взагалі не викликають побічних ефектів. Але кальцитонін може мати важливу діагностичну цінність, тому що застосовується для виключення або діагностики гіперплазії С-клітин, медулярного раку щитоподібної залози (МРЩЗ), як оцінка ефективності терапії раку та для спостереження за пацієнтами для запобігання рецидиву після лікування. Також його використовують для діагностики інсуліноми (пухлини підшлункової залози, яка виробляє дуже багато інсуліну), раку легень, ВІПоми (раку підшлункової залози).
Функції кальцитоніну
Кальцитонін бере участь у регуляції рівня кальцію та фосфатів у крові. Його біологічна функція в людини полягає в тому, що вона знижує рівень кальцію в крові.
Коли рівень кальцію в крові збільшується, кальцитонін секретується у великій кількості. Коли рівень кальцію в крові знижується, це призводить до зменшення кількості кальцитоніну, що секретується.
Секреція кальцитоніну також пригнічується гормоном соматостатином, який також може вивільнятися С-клітинами щитовидної залози.
Кальцитонін знижує рівень кальцію в крові за двома основними механізмами:
- Він пригнічує активність остеокластів — клітин, відповідальних за руйнування кісток. Коли кістка руйнується, кальцій, що міститься в кістці, вивільняється в кровотік. Отже, пригнічення остеокластів кальцитоніном безпосередньо знижує кількість кальцію, що вивільняється в кров. Однак було показано, що це пригнічення короткочасне.
- Також зменшується реабсорбція кальцію у нирках, що знову призведе до зниження його концентрації в організмі.
Лікарі призначають дослідження на цей гормон, щоб припустити або виключити діагнози “МРЩЗ” та “гіперплазія С-клітин”, якщо у вас є такі симптоми:
- вузли щитовидки, зоб;
- збільшення шийних лімфатичних вузлів;
- болючість у горлі та тривалий кашель без застуди;
- проблеми з ковтанням;
- осиплість голосу.
Також аналіз може бути призначений при симптомах множинної ендокринної неоплазії 2 типу, що може вплинути на щитовидну залозу, надниркові залози і паращитовидні залози. Симптоми залежить від того, які залози уражені. Вони можуть включати:
- втому;
- депресію;
- болі в кістках та суглобах;
- нудоту та блювання;
- підвищену спрагу та прискорене сечовипускання;
- високий кров’яний тиск;
- головні болі;
- аритмію;
- підвищене потовиділення.
Якщо в сімейному анамнезі є ендокринна неоплазия 2 типу, це підвищує ризик розвитку МРЩЗ. Показанням для пацієнта стають регулярні тести на кальцитонін, щоб виявити рак перед тим, як з’являться симптоми.
Якщо у пацієнта діагностований МРЩЗ, йому потрібно перевірити концентрацію кальцитоніну, щоб:
- дізнатися, наскільки ефективне лікування;
- виключити рецидив.
При хворобі Педжет кісток аналіз призначають для терапевтичного моніторингу, щоб оцінити ефективність лікування.
Кальцитонін побічно відповідає за збільшення мінералізації та синтезу кісткового матриксу. Низький рівень кальцитоніну пов’язаний із остеопенією — попередньою стадією остеопорозу. З цієї причини кальцитонін входить до речовин, що призначаються при лікуванні остеопорозу. Для діагностики остеопорозу та терапевтичного моніторингу контроль кальцитоніну проводять для оцінки реакції на терапію.
Що показує аналіз на кальцитонін
Значення результатів тесту на кальцитонін інтерпретується залежно від причини, через яку пацієнт пройшов тестування.
Якщо тест був зданий для діагностики або скринінгу МРЩЗ або гіперплазії С-клітин:
- Норма кальцитоніну може означати, що у вас може не бути ні того, ні іншого захворювання, але це не виключає хвороби. Це тому, що МРЩЗ та гіперплазія С-клітин не завжди викликають високий рівень кальцитоніну.
- Високий показник кальцитоніну означає, що С-клітини щитовидної залози виробляють занадто багато кальцитоніну. Чим вищий рівень, тим більша ймовірність того, що пацієнт має медулярний рак щитовидної залози або гіперплазію С-клітин. Але високий рівень кальцитоніну може бути викликаний й іншими захворюваннями, зокрема іншими різновидами раку, прийомом деяких ліків та вагітністю. Щоб поставити діагноз, лікар повинен враховувати клінічну картину та результати інших аналізів.
- Низький рівень кальцитоніну не є медичною проблемою.
Якщо аналіз було здано, щоб контролювати лікування медулярного раку щитовидної залози або перевірити, чи не повернувся рак після лікування, інтерпретація результатів залежить від типу лікування, яке пацієнт проходив. Лікування зазвичай починається з операції з видалення щитовидної залози. Інші методи лікування включають променеву терапію, хіміотерапію та/або медикаментозне лікування.
- Рівень кальцитоніну, який знижується і залишається низьким із плином часу, зазвичай означає, що лікування допомагає.
- Рівень кальцитоніну, який знижується, але все ще вищий за нормальний, може означати, що в організмі пацієнта ще залишилося трохи ракової тканини. Можливо, будуть потрібні додаткові аналізи та лікування.
- Рівень кальцитоніну, який збільшується з часом, зазвичай означає, що рак повернувся чи поширився інші частини тіла.
Кальцитонін: норма
Кальцитонін вимірюється в пікограмах на мілілітр. Референтні значення рівня кальцитоніну в пг/мл:
- для чоловіків — менше 9,4;
- для жінок — менше 6,5.
Більш високий кальцитонін може бути підтвердженням того, що у пацієнта рак щитовидної залози. Нижчі рівні означають, що пухлина у пацієнта зменшується.
Рак молочних залоз, пухлини легень або підшлункової залози також може підвищити концентрацію кальцитоніну, за що його називають онкомаркером.
Підготовка до аналізу
Спеціальної підготовки немає. Рекомендоване нічне голодування. Якщо пацієнт приймає препарати кальцію або фосфору, які впливають на рівень цих мікроелементів, він повинен попередити лікаря.
Кальцитонін підвищений: що робити?
Вищий, ніж зазвичай, показник кальцитоніну не має негативного впливу на організм і не викликає симптомів. Але він може вказувати на інше серйозне захворювання. Для підтвердження діагнозу лікар буде використовувати інші процедури, такі як додаткові аналізи, МРТ або КТ та УЗД грудної клітини.
Кальцитонін знижений: причини
Сам по собі низький кальцитонін не впливає на організм. Люди з видаленою щитовидною залозою, у яких спостерігається невизначений рівень кальцитоніну, не мають негативних симптомів, пов’язаних із рівнем кальцію у крові. Але такий результат може вказувати на остеопороз, гіпопаратиреоз. Потрібні додаткові дослідження для встановлення діагнозу.
Як здавати аналіз на кальцитонін
Процес стандартний. Кров беруть з вени на внутрішній стороні ліктя у стерильній лабораторії. Місце проколу обробляють антисептиком. У вену паціенту вводять голку, а кров збирають в вакутайнер. Після забору крові джгут знімають, щоб відновити кровообіг. Потім голку виймають, а на місце проколу накладають пластир, щоб зупинити кровотечу.
Результат пацієнту видається з описом.
Де здати аналіз на кальцитонін
У Вінниці, Хмельницькому, Києві здати кров на кальцитонін пропонує діагностичний медичний центр “Medilabs”. Клініка надає послуги за міжнародними стандартами та гарантує:
- точні результати аналізу на кальцитонін з розшифровкою;
- комфортні умови прийому;
- конкурентні ціни;
- повну конфіденційність;
- дотримання санітарних правил у лабораторії та зонах очікування.
Записатися на аналіз крові можна за контактним телефоном або на сайті. Замовте зворотний дзвінок, і ми вам зателефонуємо. Наші компетентні консультанти готові відповісти на запитання.