Індекс НОМА (Глюкоза крові, інсулін, індекс НОМА)
435 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми: Українська – індекс НОМА, резистентність до інсуліну;
Російська – индекс инсулинорезистентности;
Англійська – Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance; HOMA-IR
Методи дослідження: імунохемілюмінесцентний.
Одиниці виміру: ммоль/л, мкМО/мл, од
Біоматеріал: Венозна кров.
Правила підготовки:
Потрібно зробити:
- Утриматись від їжі на 8-12 годин,
- Здавайте кров «на голодний шлунок», краще зранку.
Будь ласка, уникайте:
- Фізичної чи емоційної напруги,
- Вживання алкоголю напередодні,
- Паління протягом 30 хвилин перед взяттям аналізу.
Що таке індекс НОМА
Це показник, який вираховується за формулою:
інсулін натще (мкОд/мл) x глюкоза натще (ммоль/л)/22,5.
Він є маркером інсулінорезистентності – та чітко зв’язаний із пониженою сприйнятливістю клітин до дії інсуліну. Це загрожує порушенням обміну глюкози і її засвоєння, інших порушень метаболізму, судинної патології.
Чому знати показники, пов’язані із індексом НОМА це важливо? При їх збільшенні підвищуються ризики діабету, хвороб серця і судин, обмінних відхилень.
У нормі, інсулін виробляється підшлунковою залозою у кількості, достатньому для підтримки фізіологічного рівня глюкози. Цей гормон сприяє її надходженню як основного джерела енергії, безпосередньо у клітину.
Коли чутливість тканин до інсуліну знижена, тому глюкоза не може потрапити куди треба, її концентрація в крові зростає, тоді як клітини зазнають енергетичного голодування (так званий «голод при надлишку»). Мозок, отримавши сигнал “SOS”, посилає команду підшлунковій залозі збільшити вироблення. Згодом резерви виснажуються. Структури, де цей процес відбувається, працюючи тривалий час з перевантаженням, гинуть – розвивається цукровий діабет. Надлишковий інсулін діє і на продукцію холестерину, посилює утворення вільних жирних кислот, атерогенних («поганих») ліпідів. Ця ситуація призводить до розвитку атеросклеротичних змін, а також пошкодження вільними жирними кислотами самої підшлункової залози.
Також визначення індексу НОМа підвищеного за рахунок глюкози та інсуліну, необхідно при встановленні діагнозу «метаболічний синдром» — складного розладу обміну речовин. Цей стан є значним фактором ризику накопичення жирів у печінці, діабету 2 типу, хвороб серцево-судинної системи, гормональних порушень, деяких видів онкології.
Показник НОМА-IR використовується у пацієнтів з глюкозою нижче 7, у якості показника патології вуглеводного обміну, і додаткового діагностичного критерія при метаболічному синдромі. Він виступає як комплекс обмінних «збоїв» — ожиріння, атеросклероз, підвищення кортизолу. А також —вагомий чинник для серцево-судинних захворювань, пов’язаний з цукровим діабетом 2-го типу, атеросклеротичними змінами у судинах, жировим переродженням гепатоцитів та певними видами раку. Всіа стани розвиваються, у тому числі, внаслідок втрати чутливості до інсуліну.
Референсні значення індексу НОМА норми
В бланку результатів досліджень, які ви отримаєте, ми вказуємо референтні значення для кожного показника (норма). Якщо виявлено відхилення у будь-яку сторону, необхідно записатись на прийом до лікаря та отримати консультацію.
Глюкоза крові (Glucose) ммоль/л — дорослі 4,1-5,9; діти 3,3- 5,6;
Інсулін (Insulin) мкМО/мл 2,0 – 29,1;
Індекс НОМА од <=2,5
Индекс НОМА норма у жінок з 18 років аналогічний показникам у чоловіків.
Кому призначають аналіз? Покази
Оцінка ризику розвитку та клінічні прояви, викликані:
- артеріальною гіпертензією,
- ішемічною хворобою серця,
- ішемічним інсультом,
- цукровим діабетом другого типу,
- атеросклеротичним ураженням судин.
У комплексній діагностиці станів при підозрі на втрачену чутливість до інсуліну за наявності:
- метаболічного синдрому,
- СПКЯ,
- хронічної ниркової недостатності,
- хронічних гепатитів В та С,
- неалкогольного стеатозу,
- гестаційного цукрового діабету,
- інфекцій,
- застосування окремих груп лікарських препаратів.
Інтерпретація результатів. Чому підвищується індекс НОМА?
- Інсулінорезистентність — свідчить про можливий розвиток цукрового діабету, атеросклерозу, полікістозі яєчників, частіше на тлі ожиріння;
- гестаційний діабет (при вагітності);
- ендокринні захворювання (тиреотоксикоз, феохромоцитома та ін);
- прийом ліків (индекс НОМА вище норми буває при лікуванні адреноблокаторами, кортикостероїдами, препаратами для зниження холестерину, оральними контрацептивами);
- хронічна патологія печінки;
- гострі інфекції.
Що впливає на результат:
- Час, коли здавали кров,
- Фізичне та емоційне навантаження,
- Медикаментозне лікування (гормональні контрацептиви, цукрознижувальні препарати, адреноблокатори, статини)
- Вагітність.
Тож, вводячи у пошукову стрічку «индекс НОМА яка норма» уважно читайте, як підготуватися до аналізу, прислухайтесь до порад професіоналів, та не забудьте попередити співробітника, якщо приймаєте ліки з перерахованих вище.
Важливо
Контроль індексу НОМА ціна якого у лабораторії «Меділабс» досить доступна, а строк виконання стислий, потрібно проводити регулярно. Ми готові виконати всі необхідні аналізи, гарантуємо їх якість та комфорт. Приходьте.