Феритин та залізодефіцитна анемія
Кров, що циркулює через усі органи та системи, транспортує кисень і корисні речовини, виводить вуглекислий газ і токсини з клітин. Вона складається з різних кровоносних клітин. За перенесення кисню відповідають еритроцити, внутрішньоклітинний білок яких називається гемоглобіном.
Багато людей часто називають гемоглобін залізом крові, але це не зовсім правильно, тому що поняття заліза набагато ширше. Через нестачу заліза знижується кількість і якість еритроцитів. Розвивається залізодефіцитна анемія. Що це за стан? У чому його небезпека? Як він діагностується? Давайте розберемося.
Що таке залізодефіцитна анемія
Залізодефіцитна анемія — це низькі запаси заліза в організмі. Цей синдром виникає у разі дефіциту заліза в їжі, при проблемах із його засвоєнням, різкої потреби організму в залізі. Виявлення основної етіології та призначення відповідної терапії є ключем до оцінки та лікування цього захворювання, яке може нести пряму загрозу для здоров’я.
Що таке залізо
Баланс заліза вкрай важливий для всього клітинного життя. Це найважливіший мікроелемент, який підтримує найрізноманітніші функції організму. Головне його завдання — вироблення гемоглобіну. Це молекули крові, які транспортують кисень. Ще залізо бере участь у підтримці внутрішньоклітинного здоров’я шкірного покриву, волосся, нігтів.
Людина отримує залізо з їжею. Воно всмоктується в кишечнику. Але організм здатний засвоїти небагато цієї речовини. Та більша її кількість йде на синтез гемоглобіну, щоб виробляти 200 млрд. нових еритроцитів щодня. Чверть усього заліза, яке вдається отримати організму, зберігається у вигляді феритину. Ця речовина знаходиться в клітинах і саме вона контролює рівень заліза в організмі.
Що таке феритин
Феритин — це, як уже було зазначено, один з інструментів зберігання заліза. Складний глобулярний білок утримує залізо в неактивній формі. Він присутній у клітинах печінки, селезінки, в кістковому мозку і ретикулоендотеліальних клітинах. Коли показник гемоглобіну падає, ці клітини викидають феритин у кров. Залізо переходить в активну форму, компенсуючи нестачу. І знову організм починає накопичувати феритин, роблячи життєво важливий запас. Адже коли запаси феритину закінчуються, в організмі закінчується залізо. Кістковий мозок втрачає здатність виробляти еритроцити або виробляє їх низької якості — маленького розміру. Такі еритроцити не можуть повноцінно доставляти кисень, страждає весь організм.
Залізодефіцитна анемія: класифікація
За ступенем тяжкості залізодефіцитна анемія буває декількох видів:
- легкого ступеня, коли аналіз показує гемоглобін 90-120 г/л;
- середньої тяжкості, коли тест показує гемоглобін 70-89 г/л;
- важку анемію діагностують за гемоглобіну менше 70 г/л.
За характером анемія буває гострою і хронічною. Гостра, як правило, виникає на тлі сильної крововтрати. Стан швидко нормалізується за умови грамотної терапії. Хронічна анемія може розвиватися протягом тривалого часу внаслідок метаболічних порушень, з інших причин. Її лікувати набагато важче.
Причини залізодефіцитної анемії
Залізодефіцитна анемія розвивається, якщо в організмі недостатньо заліза для синтезу гемоглобіну. Перелічимо причини, які можуть спричинити залізодефіцитну анемію:
- Кровотеча. Кров містить гемоглобін в еритроцитах. Якщо людина отримує травму, відкривається кровотеча, знижується кількість гемоглобіну. Серед людей, які схильні до ризику розвитку анемії через крововтрату, жінки з тривалими і рясними менструаціями. Також часто анемія розвивається у пацієнтів із виразкою шлунка або 12-палої кишки, колітом, грижею стравоходу, поліпами товстої кишки, гемороєм у стадії загострення. За цих станів можливі щоденні незначні кровотечі протягом тривалого часу. З кров’ю людина втрачає залізо, і організм не встигає його накопичити в потрібній кількості повторно.
- Незбалансоване харчування. Якщо людина сидить на дієті або бідно одноманітно харчується, з часом організм стикається з дефіцитом заліза.
- Нездатність засвоювати різні поживні речовини, зокрема залізо. Деякі захворювання шлунково-кишкового тракту, а також приймання деяких лікарських препаратів знижує всмоктування корисних речовин з їжі. Через це поповнення заліза в організмі не відбувається. Розвивається залізодефіцитна анемія.
- Вагітність. У багатьох жінок розвивається анемія на тлі зростаючої потреби в залізі. Ця речовина потрібна в підвищеній кількості майбутній матері та дитині.
Важливо: У кожному випадку лікування залізодефіцитної анемії буде різним, тому не можна просто купити добавку заліза і почати її вживати в їжу. Дуже важливо з’ясувати справжню причину стану і провести лікування під контролем лікаря.
Симптоми залізодефіцитної анемії: кому потрібно здати кров на феритин
Мета дослідження крові на феритин — визначити, чи є у пацієнта достатня кількість заліза. Такий тест роблять у діагностичних цілях, якщо лікар підозрює підвищення або зменшення рівня заліза. Дефіцит заліза, як і його надлишок, може призвести до проблем зі здоров’ям, які спричиняють певні прояви. Ознаки залізодефіцитної анемії:
- блідість шкірних покривів;
- підвищена стомлюваність;
- слабкість;
- запаморочення;
- тахікардія;
- болючість суглобів;
- різка втрата ваги;
- випадання волосся на тілі;
- зниження лібідо.
Навіть якщо такі симптоми відсутні, аналіз може бути рекомендований пацієнтам при таких станах:
- дефіцит маси тіла;
- рясні менструальні кровотечі чи інші факти крововтрати;
- вагітність;
- захворювання ШКТ, що призводять до проблем із засвоєнням їжі;
- перенесені операції; серйозні травми;
- ознаки внутрішньої кровотечі.
Феритин: в нормі
Аналіз на феритин потрібен, щоб визначити, який запас заліза зберігся в організмі. Його здають разом із простим аналізом на гемоглобін, оскільки це пов’язані речовини. Якщо результат тесту свідчить про низький рівень феритину, це означає, що в пацієнта відсутні стратегічні запаси заліза. Якраз цей стан лікарі й називають часто істинним дефіцитом заліза або залізодефіцитною анемією.
Різні лабораторії демонструють різні референтні значення нормального рівня феритину. Тому в результатах дослідження обов’язково вказано нормальний діапазон феритину для конкретної лабораторії.
У діагностичному центрі Меділабс у Вінниці референтними вважаються такі значення феритину в нг/мл:
- у жінок — 20-120;
- у чоловіків — 20-300;
- у дітей 6 міс.-15 років — 7-140;
- у дітей 2-5 міс. — 50-200;
- у дітей 1 міс. — 200-600;
- у новонароджених — 25-200.
Аналіз на феритин корисний при виявленні ранньої анемії, оскільки рівень заліза все ще може перебувати в межах норми, а рівень феритину — ні. Це тому, що наш організм спочатку виснажує запаси заліза, а рівень заліза тим часом залишається достатнім.
Як діагностують залізодефіцитну анемію?
Для діагностики анемії, спричиненої дефіцитом заліза, проводять біохімічне (сироватку) та загальне дослідження крові:
Це перший аналіз, який проводять для діагностики найрізноманітніших захворювань і станів, зокрема анемії. З погляду залізодефіцитної анемії в цьому тесті лікаря цікавлять показники гемоглобіну і гематокриту. Гемоглобін — залізовмісний білок в еритроцитах, що відповідає за транспортування кисню до клітин. Гематокрит – це маркер кількісного вмісту еритроцитів у крові. Якщо в аналізі пацієнта відзначено низький рівень гемоглобіну та гематокриту, лікар діагностує анемію.
Загальний аналіз крові покаже не лише кількість еритроцитів, але їх якість — середній розмір. У людей з анемією він менший за звичайний.
- Кількість ретикулоцитів
Аналіз вимірює кількість ретикулоцитів у крові. Так називаються молоді незрілі еритроцити. Цей тест дозволяє лікарю оцінити, скільки еритроцитів виробляє кістковий мозок.
- Сироваткове залізо
Аналіз дає змогу визначити кількість заліза. Тест проводять у комплексі досліджень, оскільки сам по собі він малоінформативний. Показник заліза в результатах може бути нормальним, навіть якщо насправді є його дефіцит в організмі.
- Сироватковий феритин
Тест дає змогу оцінити запаси заліза в організмі.
- Рівень трансферину
Трансферин — це білок, що переносить залізо в кров. Аналіз показує, яка кількість трансферину не містить заліза. У разі анемії в результаті буде високий показник трансферину без заліза.
Лікар також може призначити пацієнтові аналізи на рівень гормонів. Гормональний дисбаланс може впливати на збереження заліза в організмі і здатності організму його засвоювати, накопичувати.
Діагностика залізодефіцитної анемії у клініці Меділабс
Пройти лабораторну діагностику залізодефіцитної анемії у Вінниці запрошує спеціалізований діагностичний центр Меділабс. Ми проводимо широкий спектр досліджень, що дає змогу отримати достатньо інформації для постановки діагнозу. Звернутися до нас можна, як за направленням лікаря, так і в рамках підготовки до консультації.
Важливо: інтерпретацію результатів конкретного пацієнта повинен проводити лікар, оскільки фахівець аналізує не тільки дані тестів, а й анамнез. Тільки після диференційованої діагностики може бути поставлено діагноз і призначено терапію. Категорично не рекомендується займатися самолікуванням. Записатися на здачу аналізів на зручний для вас час можна на сайті або за телефоном. Ми гарантуємо точні та швидкі результати, уважне ставлення персоналу, повну безпеку та адекватні ціни.