Тест на приховану кров в калі
320 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми:
- Українська — Прихована кров в калі
- Російська — Скрытая кровь в кале
- Англійська — Fecal Occult Blood Test (FOBT)
Методи дослідження: Твердофазний імуноферментний аналіз
Референтні значення: Не виявлено / Виявлено
Біоматеріал: кал
Під час аналізу калу на приховану кров зразок калу перевіряється на наявність крові. Термін “прихована кров” означає, що її не можна побачити неозброєним оком. При цьому в калі вона присутня.
Це дослідження допомагає виявити кровотечу в травному тракті. Стан може бути небезпечним для здоров’я та життя. Позитивний результат тесту потребує подальшої діагностики та обов’язкового лікування.
Що таке прихована кров у калі?
Аналіз на приховану кров у калі — простий та інформативний скринінг, який використовується для виявлення найдрібніших слідів крові в калі. Позитивний результат може бути спричинений різними станами, зокрема такими.
- поліпи, аномальні нарости на слизовій оболонці товстої чи прямої кишки;
- геморой, варикозна хвороба, що вразила вени у прямій кишці;
- виразки та мікротріщини на слизовій оболонці травного тракту;
- коліт – різновид запального захворювання кишечника;
- Колоректальний рак — рак товстої або прямої кишки.
Аналіз калу на приховану кров допомагає виявити всі ці захворювання на ранніх стадіях, коли лікування може бути найефективнішим.
Чому важливо виявляти приховану кров?
Тест для виявлення прихованої крові в калі використовують як скринінговий тест, щоб виявити колоректальний рак та інші захворювання кишківника, які супроводжуються кровотечею, на ранніх стадіях. У певних випадках тест використовується, щоб допомогти знайти причину анемії.
Один тільки аналіз калу на приховану кров не може діагностувати будь-яке захворювання. Він лише є показанням для подальшого, більш ретельного обстеження.
Кому потрібно здати аналіз?
Сімейний лікар може призначити аналіз крові на приховану кров, якщо в пацієнта є симптоми, що вказують на певні стани, наприклад, біль і спазми в кишківнику, втрата маси тіла, часті ознаки розладу шлунково-кишкового тракту. Також пройти тест на скринінг колоректального раку можна без жодних симптомів.
Лікарі регулярно рекомендують пацієнтам старше 45-50 років проводити скринінгові тести на колоректальний рак. Особливо це стосується людей із раком кишківника в анамнезі.
Підготовка до аналізу
Спеціальна підготовка до цього аналізу не потрібна. Але деякі продукти, добавки та ліки можуть вплинути на результати тесту. Тому важливо уточнити у лікаря про обмеження, також слід уникати прийому нестероїдних препаратів, аспірину, вітаміну С. Рекомендована відмова від фруктових соків або фруктів за 24 години до тесту, оскільки в них присутній вітамін С. Потрібно відмовитися від вживання червоного м’яса, такого як яловичина, баранина і свинина. Сліди крові від цих видів м’яса можуть з’явитися в калі.
Як проводиться аналіз?
Аналіз проводять за зразком калу. Його здають у лабораторію в стерильному контейнері, купити який можна в аптеці. Забір калу на приховану кров важливо проводити акуратно, щоб зразок не змішався з водою, сечею, туалетним папером. Після збору калу контейнер потрібно підписати і швидко доставити в лабораторію.
Розшифровка результатів
Якщо результати аналізу калу на приховану кров показують, що в калі присутня кров, це означає, що у пацієнта є кровотеча в травному тракті. Позитивний тест – це не обов’язково буде рак. Інші стани, які можуть спричиняти появу крові у випорожненнях, це виразки, геморой, поліпи та доброякісні пухлини. Лікар порекомендує пройти додаткові тести, щоб з’ясувати точне місце і причину кровотечі. Для обстеження травного тракту і визначення джерела кровотечі може бути призначена колоноскопія.
Якщо крові в калі немає, це не виключає всі перераховані вище діагнози. Такий результат лише свідчить про те, що кишкова кровотеча на момент збору зразка калу для аналізу відсутня. У цьому випадку результат називають хибнонегативним.
Переваги здачі аналізів у Меділабс
Діагностична медична лабораторія “Меділабс” у Вінниці запрошує всіх охочих пройти дослідження на наявність прихованої крові в калі. Переваги звернення до нас:
- сучасне лабораторне обладнання;
- висока точність результатів;
- досвідчені та уважні фахівці;
- конкурентні ціни;
- зручний графік роботи.
Якщо у вас є певні симптоми, такі, як болі в животі та в ділянці прямої кишки, ректальна кровотеча, втрата ваги, здайте кал на приховану кров, щоб виключити рак. З профілактичною метою аналіз потрібно проходити раз на рік.
Пам’ятайте, регулярні перевірки на приховану кров у калі є важливим інструментом у боротьбі з різними захворюваннями, оскільки допомагають виявити патології на ранній стадії.