Церулоплазмін (мідна оксидаза)
315 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми:
Українська: Церулоплазмін (мідна оксидаза)
Російська: Церулоплазмин (медная оксидаза)
Англійська: Ceruloplasmin
Методи дослідження: імунотурбідиметричний
Одиниці виміру: мг/дл
Біоматеріал: Сироватка вєнозної крові
Що таке церулоплазмін
Церулоплазмін — це спеціальний білок, що виробляється печінкою і вивільняється в кровотік. Головне його завдання в організмі — транспортування міді до різних органів та систем.
Мідь — важливий мінерал, що бере участь у різних процесах життєдіяльності. Наприклад, вона сприяє виробництву енергії, регенерації кровоносних судин, допомагає організму засвоювати залізо, а мозку, нервовій та імунній системам активно працювати.
Мідь не синтезується організмом. Основну її кількість ми отримуємо з їжі — морепродуктів, горіхів, насіння, печінки ВРХ, злаків. Сама мідь не може досягти цілей в організмі. Вона прикріплюється до клітин церулоплазміну, які кровотоком доставляють мінерал туди, де він потрібен.
Тестування на церулоплазмін допомагає діагностувати надлишок чи дефіцит міді в організмі. Референтні значення цього дослідження: 15-60 мг/дл.
Коли призначають аналіз на церулоплазмін
Головне завдання цього тесту — діагностика хвороби Вільсона. Це рідкісне генетичне захворювання проявляється накопиченням міді. Організм не здатний виводити мінерал, через що він накопичується у тканинах мозку, печінки, інших органів. Без діагностики та адекватного лікування хвороба призводить до смерті пацієнта. Ліки від захворювання немає, але медикаментозно можна контролювати стан.
Аналіз крові на церулоплазмін також допомагає виявити низьку кількість міді. Це трапляється рідко, але дефіцит мінералу може виникнути з таких причин:
- строга дієта або недоїдання, через що в раціоні недостатньо вітамінів, мінералів та інших поживних речовин;
- проблеми із засвоєнням поживних речовин;
- генетичні відхилення (синдром Менкеса).
Якщо у пацієнта раніше діагностовано гострий дефіцит або надлишок міді у крові, регулярне тестування на церулоплазмін проводять для моніторингу стану.
Лікар може направити пацієнта на цей аналіз при таких симптомах та проявах:
- біль у животі;
- анемія;
- проблеми з ковтанням;
- нудота;
- лихоманка;
- жовтяниця.
Якщо у пацієнта у сімейному анамнезі хвороби Вільсона, регулярні дослідження потрібні навіть за відсутності симптомів. Також здають аналіз при ознаках замалої кількості міді:
- аналіз показав низький рівень нейтрофілів в крові;
- остеопороз;
- підвищена втома, як супутня ознака;
- поколювання в пальцях рук та ніг, відчуття оніміння;
- бліда шкіра.
Як здавати аналіз на церулоплазмін
Аналіз на концентрацію церулоплазміну проводиться у зразку венозної крові. Її забір здійснює фахівець медичної лабораторії в спеціальному кабінеті в стерильних умовах. Зазвичай процес займає менше п’яти хвилин. Спеціальної підготовки для проведення тесту не потрібно. Але часто цей аналіз призначають у комплексі біохімічних досліджень, тому його проводять зранку, натщесерце. Важливо уникати фізичного та емоційного напруження, оскільки це може вплинути на результати дослідження.
Що показує аналіз на церулоплазмін
Результати аналізу самі по собі не діагностують будь-які патології або захворювання. Розшифровка тесту має проводитися з урахуванням інших даних “біохімії” – біохімічного аналізу крові. Важливо з’ясувати справжню причину відхилення маркера від норми.
Якщо церулоплазмін знижений, лікар може запідозрити не тільки генетичні захворювання, а й зниження функцій печінки та нирок важкого ступеня, голодування або незбалансоване харчування. Якщо церулоплазмін підвищений, симптом може вказувати на хвороби серця, ревматоїдний артрит, лейкемію, лімфому Ходжкіна. Важливо: на рівень церулоплазміну і міді в крові та клітинах може впливати вагітність, приймання протизаплідних таблеток.
Медичний діагностичний центр “Меділабс” запрошує пройти лабораторну діагностику рівня церулоплазміну в комфортних умовах у Вінниці.
МЦ гарантує відвідувачам високий комфорт і доступні ціни, швидкі та точні результати. Записатися на аналіз можна на сайті або за телефоном.