Бакпосів сечі на мікрофлору. Автоматична ідентифікація бактерій до виду. Чутливість до антибіотиків ДДМ
585 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми:
- Українська — Бакпосів сечі на мікрофлору
- Російська — Бакпосев мочи на микрофлору
- Англійська — Culture of urine for microflora
Методи дослідження: Диск-дифузійний (ДДМ), Серійних розведень
Одиниці виміру: Колонієутворюючі одиниці (КоЕ) на мілілітр (мл) зразка.
Біоматеріал: Сеча
Що таке бакпосів сечі?
Бакпосів сечі — лабораторне дослідження фізіологічної рідини, яке проводиться для виявлення бактеріальної мікрофлори. Аналіз урини показує наявність вірусів, бактерій та інших мікроорганізмів. Дослідження призначають при підозрі на інфекційні захворювання органів сечовидільної системи. Бактеріологічний посів сечі відіграє провідну роль у діагностиці патологій сечовивідних шляхів. Переваги дослідження:
- Дозволяє визначити збудника інфекції на рівні виду.
- Уточнює кількісне співвідношення патогенних мікроорганізмів.
- Допомагає з’ясувати чутливість мікробів до антибіотиків.
Бактеріологічне дослідження урини — високоточна диференціальна діагностика, яка дає змогу лікарю призначити адекватну терапію.
Аналіз на чутливість до антибіотиків: навіщо потрібен
Розширений аналіз сечі на бакпосів включає оцінку чутливості патогенної флори до антибактеріальних препаратів. Дослідження частіше виконують дифузійним методом. Альтернатива — технологія серійних розведень. Диск-дифузійний метод передбачає використання паперових дисків, просочених різними антибактеріальними препаратами. Антибіотики підбирають з урахуванням виду патогену. Для аналізу підходять препарати, у яких спектр дії охоплює цей мікроб. Методика ґрунтується на здатності антибактеріального засобу проникати в живильне середовище (частіше агар), в яке посіяні мікроорганізми. Якщо бактерії чутливі до препарату, відбувається уповільнення зростання популяції.
Дослідження чутливості патогенної мікрофлори до антибіотиків допомагає лікарю призначати адекватне лікування — вибрати ефективний препарат. Якщо аналіз на чутливість не проводять, висока ймовірність, що лікар призначить ліки, які не подіють на бактерії. Крім втрати часу, негативні наслідки рішення включають:
- Перехід інфекційного захворювання з гострої форми в хронічну.
- Порушення балансу кишкової мікрофлори.
- Поява штамів бактерій стійких до антибіотикотерапії.
Призначення антибіотиків, до яких не чутлива патогенна мікрофлора, не дає бажаного лікувального результату і водночас провокує порушення в роботі організму, зокрема алергічні реакції, дисфункцію нирок і печінки.
Бакпосів сечі: показання
Дослідження інформативне щодо будь-яких видів патогенів. Аналіз на бакпосів сечі проводять у разі підозри на інфекційні захворювання сечовидільної системи. Симптоми, які є приводом для призначення дослідження:
- Болісні відчуття, різі в нижньому відділі живота.
- Прискорене сечовипускання, помилкові позиви.
- Болі під час сечовипускання.
- Зміна напору, товщини і напрямку струменя сечі у чоловіків.
- Помутніння урини, присутність у фізіологічній рідині частинок крові.
- Неприємний, виражений запах урини.
- Відчуття здавлювання в нижньому відділі живота.
- Болісні відчуття в зоні попереку.
У деяких випадках інфекції сечовидільних органів супроводжуються підвищенням температури тіла. Лікар призначає бакпосів сечі у випадках, коли підозрює патології:
- Цистит (запальний процес, який протікає в слизовій сечового міхура).
- Пієлонефрит (інфекційна патологія нирок).
- Уретрит (запалення тканин сечовипускального каналу).
Бактеріологічне дослідження фізіологічної рідини проводять у рамках підготовчих заходів до оперативних втручань на органах черевної порожнини. Аналіз входить у програму підготовки до запланованої вагітності для профілактики ускладнень. Бакпосів сечі призначають для уточнення результатів загального аналізу урини, якщо лікар запідозрив інфекцію. Регулярне дослідження показане у випадку хронічних, рецидивуючих інфекційно-запальних захворювань сечовидільної системи для визначення статусу пацієнта. Зазвичай пацієнти з інфекціями хронічного перебігу здають аналіз не рідше 1 разу на 6-12 місяців. Точну періодичність призначить лікар.
Підготовка до здачі аналізу
Від результатів аналізу залежить підбір правильного препарату, що впливає на терміни лікування, загальне самопочуття і стан здоров’я пацієнта. Щоб результати дослідження відповідали дійсності, потрібно правильно підготуватися до здачі аналізу. Основні моменти:
- Правильний забір зразка урини.
- Підготовка контейнера.
- Дотримання правил зберігання зразка матеріалу перед доставкою у лабораторію.
Щоб правильно зібрати сечу, потрібно попередньо прийняти гігієнічні процедури, щоб у контейнер не потрапили забруднення з поверхні статевих органів. Сечу для аналізу збирають вранці після перерви в сечовипусканні не менше 5-6 годин. Для аналізу придатна середня порція урини. Щоб зібрати середню порцію, потрібно спочатку спустити повз контейнер 50-60 мл фізіологічної рідини.
Бакпосів сечі на мікрофлору вимагає дотримання запобіжних заходів, які захистять від некоректного результату. Для збору урини потрібен стерильний контейнер, який можна купити в аптеці. Щоб уникнути спотворення даних, заборонено переливати сечу в контейнер із горщика або судна. Зібрану фізіологічну рідину можна зберігати в стерильному контейнері за кімнатної температури +15-25°C не більше 1 години. Рекомендується доставити зразок матеріалу в лабораторію якомога швидше. Щоб продовжити термін зберігання зразка до 12 годин, потрібно поставити контейнер у секцію холодильника з температурним режимом +2-4°C. Як уникнути похибок під час здачі аналізу:
- Відмовтеся напередодні від вживання солоної та гострої їжі, алкоголю та продуктів, які фарбують колір урини (буряк, темні ягоди, ревінь).
- Не приймайте діуретики – фармацевтичні препарати та рідини (трав’яний чай, сік), які стимулюють процес утворення сечі.
- Щільно закрийте контейнер зі зразком матеріалу відразу після завершення збору.
Перед забором матеріалу вимийте руки з милом. У день, що передує збору сечі, краще утриматися від приймання ліків зі знеболювальною, жарознижувальною, антибактеріальною дією.
Як відбувається дослідження
Бакпосів сечі виконують за допомогою спеціального лабораторного обладнання. Основні етапи:
- Поміщення зразка в центрифугу виділення осаду.
- Вивчення осаду сечі під мікроскопом виявлення слідів аеробних мікроорганізмів.
- Отримання чистої культури патогенних мікроорганізмів для ідентифікації.
Лаборант визначає вид бактерій і на підставі отриманих даних робить антибіотикограму — таблицю, в якій відзначають сприйнятливість мікроорганізмів до різних антибіотиків. Крім центрифуги та мікроскопів лаборанти використовують термостати, де відбувається прискорене зростання колонії бактерій.
Розшифровка результатів
Результати аналізу інтерпретує лікар. У звіті лабораторії подано дані про види виявлених патогенних мікроорганізмів. Антибіотикограма показує препарати, які є ефективними щодо виявлених бактерій. Після отримання діагностичних даних лікар підбирає лікування.
Переваги здачі бакпосіву сечі в МЦ "Меділабс"
Сучасні лабораторії “Меділабс” у Вінниці оснащені передовим обладнанням провідних виробників світу, що дозволяє надавати медичні послуги на високому професійному рівні. Однією з головних переваг для наших пацієнтів є доступна ціна на бакпосів сечі та інші аналізи. Інші плюси:
- Точність результатів.
- Висока швидкість дослідження — протягом доби.
- Кваліфікований персонал.
- Зручний годинник роботи.
Лабораторії розташовані поблизу зупинок громадського транспорту та під’їзних шляхів, що спрощує доставку зразка матеріалу.
Запитання, які часто ставлять
Що робити, якщо результати погані?
Чи можна здати аналіз без направлення лікаря?
Чи потрібний повторний аналіз після лікування?
Якщо залишилися питання, отримайте необхідну інформацію за телефоном: (0800) 33-51-51 (безкоштовний дзвінок з номерів операторів України). Записатися на прийом можна в режимі онлайн на сайті МЦ Меділабс. Центральна лабораторія розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Матроса Кішки, 10г. В інших районах міста відкриті філії із забору біологічного матеріалу.