Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
155 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми:
Українська: Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
Російська: Аспартатаминотрансфераза (АСТ)
Англійська: Aspartate aminotransferase
Методи дослідження: УФ кінетичний тест
Одиниці виміру: Одиниць на літр
Біоматеріал: Венозна кров
Що таке аспартатамінотрансфераза?
Аспартатамінотрансфераза — це фермент, присутній у малих кількостях у різних клітинах організму і у великих кількостях у клітинах серцевого м’яза та печінки. У нормі показник АСТ у крові невисокий.
Норма аналізу АСТ, яка вимірюється в одиницях на літр, різниться залежно від віку та статі:
- у дітей до року показник не повинен перевищувати 58;
- у дітей віком до 4 років АСТ не повинен перевищувати 59;
- нормальні показники для дітей 4-7 років — до 48;
- у дітей та підлітків 7-13 років — до 44;
- допустимий показник для підлітків 13-18 років — до 39;
- у чоловіків старше 18 років норма — до 40;
- в жінок старше 18 років норма — до 32.
При захворюваннях печінки і при пошкодженні м’язів відбувається викид ферменту в кров. Це дає змогу проводити дослідження крові на маркер АСТ у разі підозри на пошкодження печінки в пацієнта. Цей біохімічний аналіз входить до “печінкової панелі”.
Коли призначають аналіз крові на АСТ
Аналіз крові на АСТ часто є частиною планового скринінгу крові для перевірки здоров’я печінки. Також його може призначити сімейний лікар чи інший медичний фахівець у разі симптомів захворювань печінки. Це такі прояви:
- відсутність апетиту;
- нудота та блювання;
- висока втомлюваність;
- жовтий колір шкірного покриву, склери очей, слизових оболонок;
- біль у правому підребер’ї;
- потемніння кольору сечі;
- світлий кал;
- свербіж шкіри.
Навіть за відсутності симптомів лікарі рекомендують регулярно здавати аналіз крові на АСТ пацієнтам окремих груп. Йдеться про пацієнтів:
- із захворюваннями печінки у сімейному анамнезі;
- із хронічним алкоголізмом;
- з ожирінням;
- з цукровим діабетом в анамнезі;
- з гепатитом, у тому числі на стадії ремісії в анамнезі;
- за підозри на пухлинні захворювання печінки.
Рідше аналіз проводять у межах комплексної оцінки здоров’я пацієнта (профілактичний огляд), за підозри на захворювання серця (як додатковий маркер), за м’язових дистрофій (як контрольний тест). Також він може бути призначений для контролю лікування патологій печінки, у післяопераційний період у разі нещодавнього хірургічного втручання на печінці та жовчному міхурі.
Як здавати аналіз АСТ?
Аналіз проводиться на зразку венозної крові (сироватки) пацієнта. Забір крові здійснюють зранку. Пацієнт має прийти натщесерце – рекомендується відмовитися від їжі за 8-12 годин до тесту залежно від стану здоров’я та віку. Якщо ви приймаєте якісь ліки, які можуть вплинути на результати дослідження, обов’язково потрібно повідомити про це лікаря. Лікар за необхідності дасть особливі інструкції, яких потрібно дотримуватися.
Для аналізу крові на АСТ фахівець лабораторії візьме зразок крові з вени. Забір здійснюється стерильною голкою в стерильних умовах. Зазвичай процедура займає менше п’яти хвилин. Результат готовий протягом кількох годин або наступного дня з урахуванням завантаження лабораторії.
Розшифровка результатів будується на порівнянні показників із референсними значеннями. Якщо аспартатамінотрансфераза підвищена, це може вказувати на такі стани та хвороби:
- гепатит;
- цироз печінки;
- інфаркт міокарда;
- абстинентний синдром після прийому алкоголю
Підвищення показника може бути спричинене фізичними навантаженнями, травмами м’язів, прийомом ліків. Тому за одним показником АСТ діагноз не ставиться. Як правило, високий результат аналізу оцінюють у співвідношенні з іншими маркерами біохімічного аналізу крові.
Якщо аспартатамінотрансфераза знижена, що трапляється дуже рідко, лікар може запідозрити в пацієнта дефіцит вітаміну B6. Додатковий аналіз допоможе визначити наявність авітамінозу. Також зниження показника спостерігається у пацієнтів на діалізі та під час приймання окремих медикаментозних препаратів.
Медичний діагностичний центр “Меділабс” пропонує всім охочим здати у Вінниці аналіз на АСТ у комфортних умовах. Пройти діагностику можна за направленням сімейного лікаря або за власною ініціативою. На наших відвідувачів чекають комфортні умови, висока точність і висока швидкість результатів. Привітний персонал допоможе вам пройти лабораторну діагностику без стресу. Записатися на аналіз можна на сайті або за телефоном.