Аналіз сечі за Зимницьким – показник концентраційної функції нирок. Основні показання до застосування: клінічні ознаки ниркової недостатності, хронічний гломерулонефрит, хронічний пієлонефрит, діагностика нецукрового діабету, гіпертонічна хвороба. Слід враховувати, що дана проба застосовується не для нозологічної діагностики, а для оцінки функціональної здатності нирок.
Сеча збирається протягом доби порційно в окремі стерильні ємності для сечі із зазначенням часу забору кожної порції.
Перед початком збору сечі о 6-й годині ранку слід опорожнити сечовий міхур (цю сечу виливають). а весь обсяг наступної порції або порцій, які будуть виділятися до 9 годин, зібрати в першу ємність. Починаючи з 9 годин і до 12 збирати всю сечу до другої ємності і т.д . Якщо в якомусь інтервалі позиви до сечовипускання відсутні, ємність залишають порожньою. Остання порція повинна бути зібрана до 6 ранку наступного дня. Для подачі в лабораторію зі всіх ємностей перелити сечу в стерильні пластикові (аптечні) контейнери (які підписані та пронумеровані) з кожної ємності достатньо перелити 50мл. сечі у відповідний контейнер з певним проміжком часу, в тому числі порожні. Необхідно доставити до лабораторії, попередньо переконатися, що на кожній є ярлик із зазначенням часу збору, кількістю зібраної сечі та випитої рідини в певний проміжок часу:
- I порція з 6:15 до 9:00
- II порція з 9:00 до 12:00
- III порція з 12:00 до 15:00
- IV порція з 15:00 до 18:00
- V порція з 18:00 до 21:00
- VI порція з 21:00 до 24:00
- VII порція з 24:00 до 3:00
- VIII порція з 3:00 до 6:00
Для забору сечі слід використовувати стерильні ємності. При цьому вони зберігається у прохолодному місці (оптимально в холодильнику на нижній полиці при t = + 4–8 °С), не допускаючи замерзання
Кожний контейнер із сечею щільно закривається кришкою, кладеться у чистий одноразовий пакет, і всі вісім контейнерів із сечею доставляються у лабораторію.