Альбумін
160 грн
Додаткова інформація
Термін: |
---|
Синоніми:
- Українська — Альбумін
- Російська — Альбумин
- Англійська — Albumin
Методи дослідження: Колориметричний
Одиниці виміру: грам/літр
Біоматеріал: Венозна кров
Альбумін — це білкова сполука сироватки крові. Частка альбуміну становить 55-60% у структурі всіх білків крові. Перебуваючи в плазмі, сполука впливає на осмотичний тиск — силу, яка забезпечує рух речовин через клітинні мембрани. За допомогою білкової сполуки здійснюється транспортування гормонів, вітамінів, іонів металів і компонентів лікарських засобів.
Головна функція в організмі — підтримання балансу рідини між тканинами і судинами. Зменшення концентрації білка призводить до зниження показників осмотичного тиску та утворення набряків м’яких тканин. Альбумін (ALB) продукують клітини печінки. Дослідження на рівень речовини дає змогу оцінінювати функціонування органу.
Що таке альбумін у крові
Білкова речовина відповідає за живлення клітин і підтримання постійного осмотичного тиску. Альбумін у крові виконує численні функції:
- Бере участь в обміні фізіологічних рідин в організмі.
- Забезпечує транспорт і депонування речовин.
- Підтримує об’єм крові.
- Регулює кислотно-лужний баланс фізіологічної рідини.
Білок розчиняє та об’єднує кальцій, білірубін, жирні кислоти, зв’язує токсичні речовини. Регулярний прийом фармацевтичних препаратів призводить до зниження рівня альбуміну.
Навіщо здавати аналіз на альбумін
Щоб дізнатися стан печінки та нирок, потрібно здати біохімічний аналіз крові на альбумін. Лікар призначає дослідження, щоб підтвердити білковий дефіцит на фоні недоїдання або захворювань органів ШКТ. Результати аналізу допомагають виявляти запальні процеси хронічного перебігу.
Показання до дослідження
Дослідження на рівень альбуміну призначають, щоб виявити порушення в роботі організму. Результати аналізу допомагають припускати наявність патологічних процесів:
- Захворювання печінки хронічного перебігу (гепатит, цироз).
- Порушення функцій нирок (нефротичний синдром).
- Ревматизм та інші аутоімунні порушення.
- Онкологічні хвороби.
Дослідження проводять для оцінки стану пацієнта при тривалому голодуванні, анорексії, хворобах органів шлунково-кишкового тракту, в рамках ранньої діагностики цукрового діабету. Результати аналізу дають змогу встановити порушення в структурі серця і м’язової тканини, дисфункцію гепатобіліарного тракту й органів сечостатевої системи. Інші показання:
- Набряки м’яких тканин нез’ясованої причини.
- Значне зниження маси тіла.
- Оцінка спроможності білкового обміну.
- Моніторинг стану пацієнтів із хронічними патологіями нирок і печінки.
- Тестування стану вагітних жінок.
Дослідження показане при важких опіках і травмах, у рамках діагностики отруєнь і вірусних захворювань, які супроводжуються дегідратацією.
Підготовка до аналізу
Для дослідження беруть венозну кров. Щоб отримати достовірні результати дослідження, зразок біоматеріалу здають вранці після періоду голодування протягом 8-12 годин. Інші правила:
- Відмовитися від вживання алкогольних напоїв за 24 години до здачі зразка.
- Не приймати ліки протягом 24 годин перед діагностикою.
- Уникати фізичного перенапруження та психоемоційних навантажень.
- Виключити з раціону жирну їжу за 24 години до дослідження.
Рекомендується здати зразок крові до проведення інших діагностичних процедур, наприклад, рентгенографічного, ендоскопічного обстеження.
Розшифровка результатів
Норма альбуміну в дорослої людини становить 35-50 г/л. Референсні значення для дітей віком від народження до 1 року становлять 47-73 г/л. Розшифровка результатів — компетенція лікаря. Підвищення показників альбуміну в сироватці не становить великої діагностичної цінності, за винятком випадків, коли йдеться про зневоднення організму. Клінічне значення має зниження рівня білка в плазмі. Зниження концентрації білкової сполуки пов’язане з багатьма захворюваннями та патологічними станами.
- захворювання печінки;
- суттєві пошкодження тканин — травми, порізи, опіки;
- запальні процеси;
- нефротичний синдром;
- хвороба Крона;
- онкологічні хвороби.
Знижений альбумін без ознак інших захворювань свідчить про порушення харчування. Точний діагноз поставить лікар, спираючись на результати комплексного обстеження. Щоб об’єктивно оцінити стан пацієнта, показники альбуміну розглядають у сукупності з іншими клінічними даними — симптомами, результатами інших діагностичних досліджень.
Зниження рівня білка у пацієнтів з важкими, хронічними патологіями печінки та вірусними інфекціями є несприятливим прогностичним фактором. Збільшення значення вказує на успішність терапії. Причини зниженого вмісту альбуміну — недостатнє харчування, жорсткі дієти, порушення процесу всмоктування поживних речовин у кишківнику. Прискорена втрата альбуміну спостерігається при захворюваннях нирок. Інші причини прискореного розпаду:
- травми та опіки;
- запальні процеси, зокрема у кишківнику;
- кровотечі;
- сепсис та лихоманка;
- порушення функцій щитоподібної залози (гіпертиреоз);
- дисфункція кори надниркових залоз (гіперкортицизм).
Зниження рівня на 5-10 г/л від норми спостерігається у лежачих пацієнтів і людей, які піддаються підвищеним фізичним навантаженням. Підвищений альбумін вказує на зневоднення організму. Збільшення концентрації пов’язане з тривалим прийомом анаболіків, які допомагають наростити м’язову масу і посилити чоловічі статеві ознаки.
Де здати аналіз
Щоб не сумніватися в точності діагностики, здайте аналіз на альбумін у крові в МЦ “Меділабс” у Вінниці. Для отримання результату кваліфікований персонал використовує сучасне обладнання експертного класу. Адреси філій:
- вул. Матроса Кішки, 10Г;
- вул. Марії Литвиненко-Вольгемут, 5;
- вул. Замостянська, 19.
Записатися на процедуру можна телефоном або в режимі онлайн. Термін отримання результату — 1-2 дні.
Пов'язані дослідження
Для комплексної оцінки стану здоров’я пацієнта лікар може призначити додаткові дослідження, які прояснюють клінічну картину і допомагають поставити точний діагноз. Пов’язані аналізи:
- Загальний білок — для комплексної оцінки білкового обміну.
- Білірубін — показник функціональності печінки.
- Сечовина та креатинін — показник функціональності нирок.
Комплекс досліджень дає детальну картину стану здоров’я пацієнта.