Рак шийки матки та ПАП – тест

Рак шийки матки (РШМ) – одна з найбільш поширених форм злоякісних новоутворень жіночих статевих органів. Щорічно в світі виявляють близько 500 тис. нових випадків РШМ, що становить 5% онкологічних захворювань.

За даними Національного канцер – реєстру, в структурі онкологічної захворюваності жіночого населення України РШМ посідає 5-те місце, а серед хворих на рак у віці від 30 до 54 років — 2-ге рангове місце. Відносно всіх злоякісних новоутворень у жінок частка хворих на РШМ становить 6,0%. Щорічно в Україні РШМ матки діагностують у 5 тисяч жінок. Найчастіше дане онкологічне захворювання діагностують у жінок в віці 18 – 40 років.

Шокуючим фактом є зростання захворюваності на РШМ серед жінок молодого віку, а також збільшення кількості пацієнток, у яких захворювання вперше діагностується вже в занедбаних стадіях. В деякій мірі це пов’язано з низьким рівнем інформованості жіночого населення з приводу РШМ та катастрофічно низьким рівнем профілактичних оглядів та регулярних профілактичних обстежень. При дотриманні простих профілактичних заходів, ризик раку зводиться до мінімуму.

РШМ, виявлений на початку хвороби, добре піддається контролю і профілактиці, а завдяки своїй локалізації рак шийки матки легко виявити на ранніх стадіях і навіть на передракових стадіях, не вдаючись до складних маніпуляцій. На передраковій стадії пацієнти повністю виліковуються у 99,95 випадків.

Грізні симптоми раку шийки матки:

 1. Папіломи. Вірус папіломи людини важливий чинник виникнення раку шийки матки.
 2. Незвичні виділення . Коли помітили зміни виділень – негайно проконсультуйтесь із спеціалістом.
 3. Біль та кровотеча.
 4. Анемія.
 5. Проблеми з сечовипусканням.
 6. Втрата ваги.

ПАП- тест (тест по Папаніколау)

ПАП – тест (тест Папаніколау) – цитологічне скринінгове дослідження раку шийки матки з фарбуванням клітинного матеріалу (з зони трасформації і церві кального каналу шийки матки по Папаніколау. , що дозволяє своєчасно виявити передракові стани шийки матки і пролікувати їх. Регулярне проходження ПАП-тесту з початком статевого життя значно знижує ймовірність захворіти на рак шийки матки.

За наявності факторів ризику, рекомендовано проходити такий тест раз на рік:

 • Куріння
 • ВІЛ- інфекція
 • Ослаблена імунна система тривалим прийомом кортикостероїдів
 • Часта зміна статевих партнерів, не постійне використання презервативів
 • Рак шийки матки у найближчих родичів по жіночій лінії (мати, сестра, бабуся)
 • Ранній початок статевого життя (до 16-ти років)

Якщо ризик захворіти на рак шийки матки високий, то з 30-ти років рекомендовано комбінувати ПАП-тест з тест на вірус папіломи людини.

Підготовка до здачі ПАП – тесту:

Вперше ПАП-тест рекомендовано зробити в 21 рік або через 3 роки після початку статевого життя, потім, по рекомендації ВООЗ, 1 раз в рік при візиті до гінеколога або безпосередньо в лабораторії Меділабс.

Краще проходити обстеження в перші сухі дні після менструації. Оптимально на 10-20 день при 28 – денному менструальному циклі.

Для жінок, які приймають оральні контрацептиви, не суттєво в який саме день циклу проходити обстеження. Те саме стосується і жінок в менопаузі, вони можуть здати ПАП-тест в будь – який день.

За 48 годин до обстеження варто уникати статевих стосунків, не використовувати вагінальні свічки, зрошення, гелі чи креми.

Здавати тест до початку чи не раніше, ніж через 21 день після закінчення курсу антибактеріальної, антимікотичної терапії (якщо інше не призначено Вашим лікарем).

ПАП-тест – це безболісна процедура, проте деякі жінки можуть після процедури відчувати дискомфорт та тягнучі болі внизу живота, що вважається допустимим.

Здати ПАП – тест Ви можете в лабораторії Меділабс за адресою: м.Вінниця, вул. Матроса Кішки 10Г.

Увага! Дане обстеження проводиться лише в центральній лабораторії.

One Comment

 1. Вікі

  Дякую за те, що проводите освітницьку діяльность – це надзвичайно важлива тема для жінок!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *