Біохімічні дослідження для оцінки функцій печінки

До показників, що характеризують стан печінки та її функції, відносять та досліджують в Меділабс такі:

1. Активність ферментів. Збільшення їх рівня свідчить або про пошкодження клітин органу (АСТ, АЛТ) або про затримку жовчі (ЩФ):

  • Амінотрансферази (аспартатамінотрансфераза – АСТ та аланінамінотрансфераза – АЛТ). Норма АСТ для жінок – до 31 Од/л, для чоловіків – до 37 Од/л. Для АЛТ норми трохи вищі: до 32 Од/л у жінок, до 40 – у чоловіків.
  • Найбільші підвищення (до 20 разів) спостерігається при гострих та загостренні хронічних гепатитів. Менші показники можуть бути при багатьох захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів, їх закупорці.
  • Підвищення в 2-4 рази можуть свідчити про захворювання інших органів та систем: підшлункової залози, серця, нирок і т.д.
  • Лужна фосфатаза (ЛФ) міститься у багатьох тканинах організму, навіть у кістках, тому оцінюється лише разом з іншими ферментами. Частіше її рівень підвищується при закупорці жовчних шляхів, об’ємних процесах та дифузних ураженнях печінки. Норма – 100-290 Од/л.

2. Продукти, що виводяться за допомогою печінки:

  • Білірубін – утворюється при розпаді гемоглобіну, концентрація у сироватці крові залежить від співвідношення швидкості його утворення та виведення.

Еритроцити циркулюють в крові близько 120 днів, потім руйнуються.В цей час гемоглобін перетворюється в непрямий або некон’югований білірубін.

Він доставляється в печінку, де до нього приєднується речовина, що робить його розчинним у воді. Так утворюється прямий або кон’югований білірубін, який з клітин печінки переміщується в жовчні протоки та потім переноситься в кишечник, де перетворюється в коричневий пігмент, що надає характерний колір калу.

У нормі прямий білірубін практично не міститься в крові. Його рівень збільшується, коли печінка здатна виробляти білірубін, але не може його вчасно вивести (при закупорці жовчних проток чи через пошкодження клітин печінки при гепатитах та цирозах.

  • Норми білірубіну:
  • загальний – 8,5-20,5 мкмоль/л, прямий – до 5,1 мкмоль/л, непрямий – до 15 мкмоль/л.
  • Ці норми не стосуються новонароджених дітей.

3. Речовини, що синтезуються:

  • Альбумін – основний білок крові. Норма – 40-50 г/л. Зниження може спостерігатися як при захворюваннях печінки, так і при безбілковій дієті або хворобах нирок, коли його забагато виводиться.
  • Фактори згортання крові. Їх кількість оцінюється за часом згортання – якщо воно збільшується, то можливо ця функція печінки постраждала внаслідок хвороби.
  • Холестерин. Його рівень при пошкодженні тканин печінки може зменшуватися. Норма 3,5-5,5 моль/л. Підвищується при порушеннях жирового обміну.

Як ​підготуватися до здачі тестів:

 • Дослідження проводиться вранці натщесерце - між останнім прийомом їжі і забором крові повинно пройти не менше 8 - 12 годин. Увечері попереднього дня рекомендується легка вечеря. Бажано за 1 - 2 дні до обстеження виключити з раціону жирне, смажене і алкоголь, а також відвідування сауни або рентген обстеження.
 • Також треба попередити лікаря про прийом будь-яких медикаментів.
 • За 1 годину до аналізу необхідно утриматися від куріння.
 • Перед процедурою слід відпочити 10 - 15 хвилин і заспокоїтися, аби фізичне навантаження або емоції не вплинули на результати.

В Медіалабс:

› професійний персонал,

› одноразові стерильні матеріали,

› безпечний та безболісний забір крові за допомогою спеціальних вакутейнерів,

› зручні та економні пакети досліджень,

› можливість отримання результатів деяких тестів вже за дві години.

Вид аналізу Ціна
Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
70 грн
Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
70 грн
Лужна фосфатаза (ЛФ)
70 грн
Білірубін фракційно (загальний, прямий, непрямий)
120 грн
Альбумін
70 грн
Згортання крові по Бюркеру
80 грн
Холестерин
70 грн

Зверніться до будь-якого відділення Меділабс або за телефоном: (0432) 50-71-71.

Наші оператори підкажуть, як правильно підготуватися до дослідження та адресу найближчого відділення.