32318 Визначення ДНК вірусу простого герпесу (HSV I й HSV II). Визначення й типування в режимі Real-time

Вартість — 150 грн.; термін виконання — 3 робочих дні.

Виявлення вірусу простого герпесу 1-го й 2-го типів (Herpessimplexvirus1/2), за допомогою полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі (РТ-ПЛР) визначається генетичний матеріал (ДНК) вірусу.

Для діагностики герпес-вірусної інфекції використовують кілька лабораторних аналізів. Доведено, що найточніший з них – виявлення збудника за допомогою ПЛР в реальному часі (РТ-ПЛР). Ця метода молекулярної діагностики дозволяє виявити в біологічному матеріалі фрагменти генетичного матеріалу (ДНК) збудника інфекції.

Метода має низку переваг у порівнянні з іншими способами ідентифікації HSV 1/2, що робить його «золотим стандартом» діагностики герпес-вірусної інфекції. РТ-ПЛР незамінна для діагностики HSV–асоційованих захворювань нервової системи, в першу чергу енцефаліту.

Завдячуючи великій чутливості (96-98 %), швидкості отримання результату й меншій інвазивності процедури отримання ліквору, дослідження за допомогою РТ-ПЛР замінило іншу методу діагностики герпес-вірусного енцефаліту – біопсію головного мозоку. Через те, що в нормі ліквор є стерильним середовищем, виявлення у ньому HSV 1/2 шляхом РТ-ПЛР у пацієнта з клінічними ознаками енцефаліту дозволяє припустити герпес-вірусну етіологію захворювання. Зазвичай, результат дослідження дає позитивний результат протягом 12-14 днів з початку захворювання. Слід зазначити, що у пацієнтів з імунодефіцитом цей період скорочується, що відповідає великій чисельності хибнонегативних результатів у них.

Крім того, РТ-ПЛР є переважним аналізом на тлі розпочатого лікування, адже її результат не залежить від прийому противірусних препаратів (хоча все ж максимально точний результат буде отримано за взяття матеріалу до початку лікування).

Особливу небезпеку представляє первинне інфікування HSV 1/2 у другому або третьому триместрі вагітності. Таким чином, значно підвищується ризик передачі збудника матері до плоду, що може призводити до внутрішньоутробної інфекції плоду, мертвонародження, а також уроджених аномалій розвитку. Патології плоду за внутрішньоутробної герпес-вірусної інфекції (затримка внутрішньоутробного розвинення, гепатомегалія), характерні не лише для HSV 1/2, а й для деяких інших внутрішньоутробних інфекцій (так званих TORCH-інфекцій: токсоплазмоз, сифіліс, краснуха, цитомегаловірус та ін.). З іншого боку, на відміну від більшості TORCH-інфекцій, HSV 1/2 не є тератогеном, тому прогноз за диагностики внутрішньоутробної герпес-вірусної інфекції більш сприятливий, ніж, наприклад, за діагностики вродженої краснухи. Отже, за підозри на внутрішньоутробну інфекцію плоду необхідно идентифікувати збудника. Дослідження амніотичної рідини за допомогою РТ-ПЛР – найкраща лабораторна метода діагностики внутрішньоутробної герпес-вірусної інфекції.

Необхідно зауважити, що результати аналізу слід оцінювати разом з іншими даними (наприклад, виявленням антитіл IgM до HSV 1/2 у крові матері).

Для діагностики диссемінованої форми герпетичної інфекції у низці випадків роблять дослідження зразка тканини (біоптату) – плаценти, мозоку, печінки та ін.

Аналіз використовують для діагностики HSV 1/2–асоційованих інфекцій:

  • енцефаліту
  • внутрішньоутробної інфекції плоду
  • диссемінованих форм герпес-вірусної інфекції