2012 Простат-специфічний антиген загальний (PSA total)

Вартість — 140 грн.; термін виконання — 1 робочий день.

Одна з найважливіших діагностичних ознак захворювань передміхурової залози.
ПСА – речовина білкової природи, що виділяється клітинами передміхурової залози. Функція ПСА в нормі полягає в розрідженні сперми після сім’явипорскування. Велика частина ПСА виводиться з організму чоловіка спермою, проте дуже незначна частина його потрапляє в кров, що визначається за допомогою тестів. ПСА може знаходиться в крові як у вільному вигляді, так і в зв’язаному.
ПСА є специфічним маркером (показником) органу, а не маркером, пов’язаним з будь-якою конкретною хворобою передміхурової залози. Покладаючись на найсучасніші дослідження, щорічне визначення рівня ПСА у чоловіків доцільно починати 3 45-річного віку.

Тест на загальний ПСА використовується у двох значеннях:

  • для діагностики раку передміхурової залози
  • для контролю перебігу раку передміхурової залози

Тест сироватки крові на загальний ПСА , що проводиться для контролю перебігу раку передміхурової залози, застосовується для виявлення рецидиву раку після первинного лікування. Наприклад, при повному видаленні передміхурової залози і всіх тканин, уражених метастазами, рівень ПСА падає до нуля. Якщо при наступному тесті на ПСА він стає позитивним, це означає, що в організмі залишилися тканини, уражені раком.

Підвищення рівня ПСА за наявності інфекції і/або запального процесу у простаті обумовлено збільшенням судинної проникності і пошкодженням епітелію. Підвищення рівня ПСА спостерігається при ДГПЖ (доброякісній гіперплазії передміхурової залози; аденома) за рахунок збільшення обсягу передміхурової залози та безпосереднього тиску аденомою на тканини простати. Гостра затримка сечі, що розвивається на фоні аденоми простати, може призвести до значного підвищення рівня ПСА за рахунок пошкоджень тканин простати. Таким чином, підвищення рівня ПСА у сироватці крові не завжди свідчить про наявність злоякісного зростання в органі.

Рекомендується утримуватися від еякуляції протягом 48 годин до забору крові на тест, що дозволить виключити хибне підвищення рівня ПСА.
Добові коливання рівня ПСА незначні, тому можна досліджувати ПСА у будь-який час.
Пальцеве ректальне дослідження мінімально впливає на рівень ПСА, в той самий час інтенсивний масаж передміхурової залози сприяє вираженому підвищенню рівня ПСА, тому рекомендують проводити дослідження не раніше, аніж через 3 дні після процедури.
Трансректальне УЗД (ТРУЗД) простати впливає на рівень ПСА сироватки крові, тому рекомендують визначати ПСА не раніше 1 тиждня після ТРУЗД.
Біопсія передміхурової залози призводить до значного збільшення рівня ПСА внаслідок механічного пошкодження бар’єрів та потрапляння ПСА до кровотоку. Рекомендують проводити дослідження рівня ПСА не раніше, аніж через 6 тижднів після біопсії або операції на простаті.