6134 Натрій

Вартість — 50 грн.; термін виконання — 1 робочий день.

Складає близько 0.08% від маси тіла.

Норми добового споживання не існує, проте вважається, що потреба дорослої людини складає близько 9-16 грам хлориду натрію (повареної солі) на добу.При значних фізичних навантаженнях, в літню пору року (підвищеної температури навколишнього середовища), у робітників гарячих цехів, шахтарів, спортсменів і військовослужбовців, які беруть участь у бігу на тривалі дистанції і здійснюють марш кидки добова потреба зростає до 20 грам повареної солі в добу.

Грає головну роль у підтримці осмотичного тиску — 90%.

  • бере участь у підтримці електрохімічного потенціалу на мембранах клітин
  • регулює стан водно-сольового обміну
  • задіяний у механізмах проведення нервового імпульсу
  • збільшення секреції натрійуретичних гормонів
  • регуляція позаклітинного об’єму рідини
  • збільшення секреції альдостерону

Калій і натрій були відкриті разом і обидва важливі для нормального росту і стану організму. Вони є антагоністами на клітинному рівні, тобто підвищення вмісту натрію призводить до зменшення калію в клітині.

Зосереджується в шкірі, м’язах, кістках.

При відсутності або через обмеження в надходженні натрію до організму протягом 2-4 діб, його виділення з сечею майже припиняється. Якщо різко збільшити споживання натрію, то його екскреція відразу ж збільшиться і в найближчі дні стане рівною споживаній кількості.

 

Позаниркові втрати: через шлунково-кишкового тракту (блювота, діарея, промивання шлунка, свищі); секвестрація набряклої рідини в черевну порожнину (перитоніт, раптовий рецидив асциту); через шкіру (потовиділення, опіки)

Втрати через нирки: Хвороби нирок (ХНН, діуретичний фаза ГНН, постобструктівний діурез, патологія канальців, що супроводжується втратою солі); надлишковий діурез; осмотичний діурез (глюкозурія при цукровому діабеті); недостатність мінералокортикоїдів (хвороба Аддісона, гіпоальдостеронізм).

Гіпернатріємія:

Внаслідок втрати води (через шкіру, легені, нецукровий діабет — центральний або нефрогенний, дисфункція гіпоталамусу).

Внаслідок накопичення натрію — прийом надмірної кількості препаратів натрію, гіперфункція надниркових залоз (гіперальдостеронізм, синдром Кушинга)

Клінічні прояви і вплив на структури організму: натрій в першу чергу потрібний для нормального функціонування нервово-м’язової системи, за дефіциту натрію відбувається зменшення всмоктування вуглеводів і кальцію, можливі невралгії, почасти пониження тиску.

Люди, особливо діти, з надлишком натрію часто легко збудливі, вразливі, гіперактивні, у них може бути підвищена спрага, пітливість. Іноді можливе накопичення натрію в волоссі при тривалому контакті з морською водою і окремими видами миючих засобів.