6101 Гама-глутамілтрансфераза (ГГТ, γ-Глутамілтранспептидаза)

Вартість — 50 грн.; термін виконання — 1 робочий день.

Найбільша активність ГГТ виявляється в тканині печінки, нирок, підшлункової залози.

Збільшення ГГТ є ознакою пошкодження печінки, високі значення ГГТ спостерігаються у випадках внутрішньопечінкової і постпечінкової біліарної обструкції. Цей фермент є більш чутливим показником, ніж лужна фосфатаза, при виявленні обструктивної жовтяниці, холангіту і холециститу, збільшення його активності спостерігається раніше і зберігається довше. ГГТ підвищується також у пацієнтів з інфекційним гепатитом, жировою деструкцією печінки, з гострим та хронічним панкреатитом, а також у пацієнтів, що приймають антиконвульсанти, такі як фенітоїн і фенобарбітал.

Так як високі значення ГГТ спостерігається у пацієнтів з алкогольним цирозом і у людей, що зловживають спиртними напоями. ГГТ-тест важливий в діагностиці алкоголізму, алкогольних ушкоджень печінки і в моніторингу алкогольної абстиненції. Визначення рівня ГГТ також корисно в сукупності з холестерином ліпопротеїдів високої щільності для виявлення зловживання алкоголем; у сукупності з лужною фосфатазою — у виявленні алкогольних уражень печінки, а також у поєднанні з АСТ — у виявленні неонатального гепатиту з атрезією біліарної системи.

Підвищення активності ГГТ спостерігається при наступних патологічних станах:

1. Обтурації внутрішньопечінкових і позапечінкових жовчних шляхів

2. Захворюваннях печінки (гепатитах, цирозі печінки, пухлинах і метастазах в печінку), що особливо протікають при явищах холестазу;

3. Панкреатиті і пухлинах підшлункової залози;

4. Інтоксикаціях етанолом (навіть при помірному вживанні алкоголю), наркотиками і седативними засобами.

Слід підкреслити, що підвищення активності ГГТП є одним з найвідчутніших, хоча і неспецифічних досліджень, які виявляють ураження паренхіми печінки, біліарної системи і алкогольної інтоксикації.