6405 Феритин

Вартість — 140 грн.; термін виконання — 1 робочий день.

Найбагатший залізом сироватковий білок, в його складі знаходиться міцела, що містить до 4300 атомів окисленого заліза.

Лабораторними аналізами визначається полум’яне залізо, яке пов’язано з трансферрином, ферритином і позаерітроцитарним (внутрішньосудинним) гемоглобіном. У нормі трансферин насичений залізом приблизно на 30%. Додаткова кількість заліза, яке може зв’язатися з трансферрином, визначається як ненасичена залізозв’язувальн здатність сироватки крові.

Залізо, що вивільняється при руйнуванні старих еритроцитів, не виводиться з організму, а використовується повторно для синтезу гемоглобіну. Найбільша втрата заліза відбувається при крововтратах — фізіологічних (менструація) і патологічних (шлункові, кишкові, легеневі, маткові, гемороїдальні та ін.) У зв’язку з цим у жінок потреба в залізі удвічі більша за чоловіків. При вагітності жінка втрачає близько 350 мг заліза, яке йде на формування депо у дитини.

Причиною дефіциту заліза можуть бути його нестача в раціоні (харчування з низьким вмістом тваринних білків і зелені) і порушення всмоктування через недолік вітаміну С, захворюваннях шлунка і кишковика (атрофічні процеси, видалення частини шлунка, запальні процеси), злоякісних захворюваннях. На початкових етапах нестача або великі втрати заліза компенсуються його запасами з депо. Виражена недостатність проявляється зниженням вмісту гемоглобіну і кольорового показника — залізодефіцитною анемією.
Це дуже поширене захворювання, особливо у вагітних. Визначення рівня сироваткового (плазмового) заліза і трансферину дозволяє проводити диференційну діагностику залізодефіцитної анемії з іншими формами анемій, призначати відповідне лікування і об’єктивно судити про його ефективність.
Значне збільшення сироваткового заліза з високим (до 85%) насиченням трансферину відзначається при різних за природою (спадкових чи набутих) гемохроматоз — захворюваннях, що характеризуються підвищеним всмоктуванням заліза в кишечнику і відкладенням в органах і тканинах залізовмісних пігментів.
Переважна частина всього заліза людського організму перебуває всередині еритроцитів і входить до складу гемоглобіну. Визначення вмісту заліза в цільної крові не має практичного значення, так як визначати гемоглобін значно простіше. Інша річ плазма крові, вміст заліза в якій приблизно в 300 разів нижче і становить близько 1,5 мг/л.