Авидність IgG до капсидного антигену вірусу Епштейна-Барр

За типового розвитку інфекційного процесу у імунокомпетентного хворого на ранній стадії первинної інфекції у сироватці крові виявляють IgM та IgG антитіла до комплексу капсидних антигенів (VСА).

Специфічна серологічна діагностика інфекції вірусом Епштейна-Барр і викликаного цим вірусом інфекційного мононуклеозу заснована на використанні комбінації тестів, які виявляють наявність IgG та IgM антитіл до різних антигенів, що дозволяє диференціювати інфекцію і визначити стадію патологічного процесу. Дослідження навіть одноразово взятої сироватки на різні види антитіл може дати достатньо точну уяву про інфекцію або реактивацію, наявність імунітету або сприйнятливості до інфекції вірусом Епштейна-Барр.

Максимальний рівень IgM й IgG до капсидного антигену спостерігається на 1-2-ому тижднях захворювання (їх продукція починається майже одночасно, або з інтервалом у кілька днів). Далі вміст IgМ у сироватці крові поступово зменшується і за 1-3 місяці після початку інфекційного процесу такі антитіла не виявляються. Вміст IgG також поступово зменшується і виходить на стабільний рівень, який у більшості випадків зберігається протягом всього життя в організмі інфікованого.

Таким чином, присутність у сироватці крові хворого антитіл класів М и G до капсидного антигену і IgG до раннього антигену за відсутності IgG до ядерного антигену вказує на гостру первинну інфекцію. Паст-інфекція, як правило, характеризується наявністю у сироватці крові антитіл класу G до капсидного антигену і ядерного антигену.

Через те, що головною метою серодіагностики EBV-інфекції стає виявлення стадії інфекційного процесу або його відсутності, стає доцільним об’єднання разом тестів на визначення у сироватці крові пацієнта усіх згаданих серологічних маркерів, адже підвищує вірогідність встановлення точного діагнозу і дає можливість обрати відповідну терапію.

Авидність (лат. — avidity) — характеристика міцності з’вязку специфічних антитіл із відповідними антигенами (визначається числом зв’язуючих дільниць і силою зв’яування). З ходом імунної відповіді організму на проникнення інфекційного агента лімфоцити починають виробляти спочатку специфічні IgM-антитіла, а трохи пізніше й специфічні IgG-антитіла. IgG-антитіла на початку мають малу авидність.

 

Мікробіологічними дослідженнями було визначено, що вірус Епштейна-Барр — це разновид вірусу герпесу (герпес 4 типу). Він надзвичайно поширений і разом з тим малонебезпечний. Його сліди визначаються у понад 90% усіх дорослих людей в усьому світі.
Вірус міститься в частинках слини інфікованих людей, а тому може передаватися від людии до людинин при використанні спільного посуду, поцілунках, кашлі, чиханні та за інших обставин, які дають можливість слині потрапити від однієї людини до ротової порожнини іншої.
Потрапивши одного разу до організму людини, вірус Епштейна-Барр залишається в ньому назавжди та час від часу знову з’являється в слині. У такі періоди у людини немає жодих симптомів хвороби, проте вона стає заразною для інших.
У більшості, після зараження вірус Епштейна-Барр жодним чином себе не виявляє або викликає лише незначні симптоми, схожі на легку застуду.