717 Дослідження сечі по Зимницькому

Вартість — 75 грн.; термін виконання — 1 робочий день.

Показник концентраційної функції нирок.

Вимірюють відносну щільність сечі, яка головним чином залежить від концентрації азотистих шлаків, кінцевих продуктів білків ( сечовина, креатинін, сечова кислота, глюкоза, білки). Здатність нирок виділяти сечу з високою концентрацією шлаків — показник нормальної азотовивідної функції нирок.

Проба Зимницького полягає у визначенні відносної щільності в окремих пробах сечі. Перше сечовиспускання вранці (в перший день збору) не зараховується, далі сечу збирають 8 разів,  кожні 3 години. В кожній порції визначають щільність.

Якщо нирки зберігають здатність до осмотичного розведення та концентрування, то відзначають різноманітність обсягів зібраної сечі (найчастіше від 50 до 300 мл), коливання відносної щільності та кількісну перевагу денного диурезу над нічним. Показники щільності ранішньої сечі, рівні або такі що перевищують 1,018, вказують на збережену концентраційну здатність нирок.

Терміном ізостенурія передають нездатність нирок виробляти концентровану і розведену сечу. Раптове зменшення відносної щільності з невеликою амплітудою коливань спостерігається за наявності несахарного діабету. Підвищення відносної щільності в усіх порціях виявляеться при сахарному діабеті.

Перевага нічного діурезу над денним (ніктурія) не завжди свідчить про порушення концентраційної здатності нирок, і може спостерігатися за серцевої недостатності.

Показник вищий за 1,020 хоча б в одній пробі свідчить про збережену концентраційну здатність нирок.

В нормі денний діурез вдвічі перевищує нічний.